هشت برنامه و راهکار عملی برای برنامه‌ریزی در شبکه‌های اجتماعی

هشت برنامه و راهکار عملی برای برنامه‌ریزی در شبکه‌های اجتماعی

نویسنده :صفایی
به‌روز رسانی :۰۵ دی ۱۳۹۹
طراحی هدف در اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:10 گام برای طراحی اهداف در اینستاگرام

برنامه‌ریزی برای شبکهٔ اجتماعی (Social Media Plan) یکی از بهترین راه‌ها برای شروع استراتژی و تقویت تعامل (engagement) است. امّا با وجود چندین کانال شبکهٔ اجتماعی، کمپین‌ها، و محصولات مختلفی که باید در نظر داشت، صرف وقت برای برنامه‌ریزی در شبکهٔ اجتماعی می‌تواند خسته کننده به نظر بیاید.

این راهنما را درست کرده‌ایم تا بتوانید با کمترین میزان استرس به بهترین نتیجهٔ ممکن برای برنامه‌ریزی در شبکهٔ اجتماعی خود برسید. تنها کافی است این ۸ قدم ساده را دنبال کنید:

 پلتفرم مناسب خود را انتخاب کنید

در انتخاب پلتفرم شبکهٔ اجتماعی خود به جمعیّت آماری خود فکر کنید. پس اوّلین سؤالی که باید از خودتان بپرسید این است: مخاطبان هدف من بیشتر در چه پلتفرم‌هایی فعّال هستند؟

برندی که مخاطبان هدف محصولات آن جوان‌ترها هستند ممکن است از فیسبوک و لینکدین صرف نظر کند و به جای آن بر روی پلتفرم‌هایی با کاربران جوان‌تر مانند اینستاگرام و تیک تاک تمرکز کند.

به طور مثال، اکثر مخاطبان تیک تاک بین سنین ۱۴ تا ۲۵ سال هستند و نسل z (افراد متولد بین ۱۹۹۷ – ۲۰۱۲) به خاطر ویدئوهایی غیر رسمی و هیجان انگیزش عاشق این پلتفرم است. در حالی که نیمی از نسل هزاره (millennials – افراد متولد بین ۱۹۸۱ – ۱۹۹۶) ایالات متحده در هر ماه از پینترست (pinterest) استفاده می‌کنند و ۶۶٪ مخاطبان جهانی آن بانوان بین ۲۵ تا ۵۴ سال هستند.

برای برنامه‌ریزی در شبکهٔ اجتماعی، دانستن اینکه مخاطب‌تان کیست و زمانش را بیشتر کجا می‌گذارند، خیلی مهم است.

این امر ممکن است نیازمند کمی آزمون و خطا باشد، ولی اگر تمرکز درستی بر روی مخاطبان برندتان داشته باشید و به طور مرتّب عملکرد مخاطبان اجتماعی حال حاضرتان را تحلیل‌ و بررسی کنید، به سرعت خواهید دید که مخاطبانتان بیشتر کجا فعّال هستند.

توصیّه: اگر در حال حاضر یک حساب اینستاگرامی دارید، می‌توانید عملکرد اینستاگرامی‌تان را با Neolyze Analytics بررسی کنید.

 نام کاربری مناسبی انتخاب کنید

شبکه های اجتماعی

اگر برنامه‌ریزی برای شبکه اجتماعی خود را از نو شروع می‌کنید یا استراتژی موجود خود را بازنگری می‌کنید، بازنگری در نام کاربری برای پلتفرم‌های موجود و جدیدتان فکر خوبی است.

در صورت امکان، داشتن یک نام کاربری برای تمام پلتفرم‌ها عالی است. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، آنها را تا جای ممکن شبیه هم انتخاب کنید. به طور ایده آل نام‌های کاربری شما باید کوتاه باشند و راحت نوشته شوند. این باعث می‌شود مخاطبانتان به راحتی آن را به یاد آورند.

اگر نام کاربری شما بیش از یک کلمه است، مطمئن شوید که بدون داشتن فاصله میان‌ کلمات درست به نظر می‌رسد. اگر در پیدا کردن نام کاربری به مشکل خورده‌اید، می‌توانید از نقطه یا خط تیره برای جدا کردن کلمات استفاده کنید.

به طور مثال، The Social Media CEO در حساب اینستاگرامی خود از یک نقطه برای جدا کردن کلمات در نام کاربری استفاده می‌کند:

 برای هر پلتفرم اهداف مشخصی داشته باشید

پیش از آنکه محتوایتان را برنامه‌ریزی و پست کنید، داشتن اهداف مشخّص مهم است. این کار بررسی روند پیشرفت و تحلیل تصمیم‌های موفّق‌تان و همچنین قسمت‌هایی که به بهبود نیاز دارد را آسان‌تر می‌کند.

حتماً اهداف‌تان برای تمام پلتفرم‌های شبکهٔ اجتماعی را بنویسید و آنها را دم دست نگه دارید تا بتوانید ضمن ارسال مطالب به آنها رجوع کنید. ما حتّی پیشنهاد می‌کنیم که اهداف‌تان را با جامعهٔ آنلاین خود به اشتراک بگذارید – این کار به شما کمک می‌کند که پاسخگو باشید و برنامه‌هایتان را در شبکهٔ اجتماعی با دنبال‌کنندگان‌تان به اشتراک بگذارید.

از اینجا به بعد مطمئن شوید که همهٔ آنچه به اشتراک می‌گذارید با اهداف‌تان همخوانی دارد. این کار در اولویّت‌بندی حجم کاری کمک می‌کند، البته مطمئن شوید که محتوای با کیفیّتی به اشتراک می‌گذارید که در رسیدن به اهداف‌تان کمک می‌کنند.

 سبک و لحن خود را برای پلتفرم‌هایتان مشخّص کنید

با اینکه ممکن است شما هدف‌های متفاوتی برای هر پلتفرم داشته باشید، برند شما در همهٔ آنها می‌بایست قابل تشخیص و به یاد ماندنی باشد. پس حفظ یکپارچگی در تمام پلتفرم‌ها و داشتن یک لحن و سبک هماهنگ اهمیّت داد.

سعی کنید از یک لحن مشترک در تمام پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارید استفاده کنید و بیو (bio) خود را در تمام پلتفرم‌ها یکسان کنید.

توصیّه: یکی از شاخص‌ترین موارد پلتفرم‌تان تصویر بیوی شما است، پس برای انتخاب عکس پروفایل مناسب زمان کافی بگذارید.

بعضی اوقات نیاز دارید محتوا را برای هر پلتفرم به صورت جداگانه ویرایش کنید، ولی آنها را خیلی متفاوت نسازید در حدّی که حس و حال پیامتان تغییر کند.

همچنین سعی کنید از طراحی در نشان دادن صدای برندتان استفاده کنید. از رنگ‌های اصلی (قرمز، زرد، آبی) و قلم‌هایی که می‌توانید آنها را در تمام محتواها به کار برید، در تمام پلتفرم‌ها استفاده کنید.

یکی از عناصر برجسته برنامهٔ شبکهٔ اجتماعی زیبایی‌شناسی است که معمولاً در اینستاگرام شروع می‌شود و در پلتفرم‌های دیگر شکل می‌گیرد.

چه سبکی برجسته و برّاق با رنگ‌ها و نوشته‌های برّنده باشد یا نمایی نرم‌تر و بدون فیلتر با کمک برنامه‌هایی مانند VSCO و تنظیمات از پیش تعیین شده Lightroom presets، سبک زیبایی‌شناسی‌تان می‌تواند در دیده شدن در انبوه محتوا کمک کند.

نگاهی به  Artifact Uprising بیاندازید. سبک رنگ گرم آنها در تمام پلتفرم‌های شبکهٔ اجتماعی‌شان نمایان است – چه در پست‌های اینستاگرام، ویدئوهای یوتیوب یا پین‌های پینترست، به آسانی می‌توان دید که تمام تصاویر آنها یک سبک ویرایش را دنبال می‌کنند.

شبکه های اجتماعی

زمانی که لحن و سبک شبکهٔ اجتماعی خود را مشخّص کردید، شاید بخواهید یک فایل داشته باشید که در آن تمام عناصر طراحی، از لوگوهای منتخب تا قلم‌های هماهنگ شده و رنگ‌های برندتان را ثبت کنید.

این فایل را می‌توانید با تمام تیم‌ها یا هر گروه بیرونی مانند طرّاحان و تصویربردارانی که در طول زمان استخدام می‌کنید به اشتراک بگذارید. انجام این کار در آینده بسیار به کارتان می‌آید.

یک تقویم محتوا درست کنید


 محتوا پست اینستاگرام کلید طلایی جذب مخاطب

یک تقویم محتوای شبکهٔ اجتماعی موفّق، می‌تواند به برنامه‌ریزی در شبکهٔ اجتماعی کمک کند تا به اهداف بازاریابی‌تان برسید، و رشد مخاطبین را افزایش دهید.

پس زمان گذاشتن برای پیدا کردن بهترین راه ممکن برای برنامه‌ریزی تقویم محتوایی‌تان ارزشمند است.

برخی کسب و کارها و مدیران شبکهٔ اجتماعی دوست دارند از یک جدول زمانی ساده برای برنامه‌ریزی تقویم‌شان برای هفته یا ماه بعدی استفاده کنند. یا ابزارهایی مانند Trello یا Asana می‌توانند راهگشا باشند اگر کسب و کارتان در حال حاضر از این پلتفرم‌ها برای برنامه‌ریزی و مشخّص کردن کارها استفاده می‌کند. با ویژگی یادداشت‌های تقویم، می‌توانید اسلات‌هایی در برنامه‌ریزی محتوایتان برای یک تم بخصوص رزرو کنید – حتی اگر پست کاملی برای برنامه‌ریزی آینده ندارید. این کار کمک می‌کند بر روی کارهای آینده و محتوای مورد نیازتان متمرکز بمانید.

این کار برای دسترسی دادن به تمام تیم به تاریخ‌های مهم اجتماعی پیش رو در تقویم مانند کمپین روز مادر یا اعلان یک محصول پیش رو عالی است.

بسیار آسوده‌تر خواهید بود اگر تمام محتوایی که قرار است در آینده پست کنید را از قبل برنامه‌ریزی کنید.

 شروع به تولید محتوا کنید


پیشنهاد نئولایز:چهار نکته طلایی برای تولید محتوای باکیفیّت اینستاگرام

اینجا، تازه جالب می‌شود!

به قوّه خلاقه‌تان اجازهٔ فعالیّت دهید و شروع به تولید محتوایی کنید که بتوانید در پلتفرم‌های شبکهٔ اجتماعی به اشتراک بگذارید. در اینجا به چند نکته که به یاد داشتن آنها در حین تولید می‌تواند مفید باشند اشاره می‌کنیم:

کیفیّت عکس

در حالی که پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام و تیک تاک برای محتوای لحظه‌ای و بدون برنامه‌ریزی مناسب هستند، می‌بایست مطمئن شوید که سطحی از کیفیّت در تمام پست‌هایتان وجود دارد.

نیازی به سرمایه‌گذاری در لوازم تکنیکی سنگین نیست، مخصوصاً اگر کارتان را تازه شروع کرده‌اید – بعضی از بهترین محتواها، محتوای مرتّبط و قابل دسترسی است که تولید پرخرجی ندارد؛ مانند استوری‌های سریالی هفتگی Everlane با نام سه‌شنبه‌های شفاف سازی.

با توجّه به این نکته، می‌بایست استانداردهایی برای عکس‌هایتان در نظر بگیرید. در اینجا اطّلاعاتی دربارهٔ گرفتن عکس‌های شبکهٔ اجتماعی باکیفیّت، توسط گوشی همراه بدون نیاز به لوازم و برنامه‌های ویرایش گران قیمت وجود دارد.

ویرایش عکس

اپلیکیشن‌های فوق‌العاده‌ای برای ویرایش عکس‌ها وجود دارند. اگر بخواهید نور را بر روی یک عکس محصول ویرایش کنید، یا طراحی‌های ساده‌ای به یک تصویر اضافه کنید، اپلیکیشنی وجود دارد که کار شما را میلیون‌ها برابر ساده می‌کند.

VSCO، Lightroom، Snapseed، و A Color Story برخی از برنامه‌های محبوب هستند، ولی می‌توانید فهرست برنامه‌های ویرایش عکس برای گوشی موبایل را اینجا پیدا کنید.

ویدئو

پیشنهاد نئولایز:11 فیلم و سریال که هر بازاریاب شبکه‌های اجتماعی باید تماشا کند

ویدئو رسانه‌ی قدرتمندی است، مخصوصاً در اینستاگرام که ویدئو‌های IGTV چهار برابر دیگر محتواها در بخش کاوش (explore) اینستاگرام ارزش دارند.

ولی نیازی نیست که فردی حرفه‌ای را استخدام کنید، برخی از بهترین ویدئوها بر روی گوشی موبایل، ضبط و با استفاده از اپلیکشن‌های آن تدوین شده‌اند!

خوشبختانه اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند ویدئوهایی جذاب بسازید حتّی اگر پیش از این هیچ ویدئویی تدوین نکرده‌اید.

اینفلوئنسرها

افزودن مارکتینگ اینفلوئنسرها به استراتژی کلّی شما در اینستاگرام می‌تواند به افزایش آگاهی از برندتان، رشد تعداد دنبال‌کنندگان‌تان و در نهایت فروش بیشتر کمک کند.

و بهترین خبر اینکه هر برندی می‌تواند با اینفلونسرهای اینستاگرام همکاری کند – چه از طریق میزبانی اینستاگرام و یا ویدئوهای اسپانسر شده در یوتیوب باشند – راه‌های بسیاری برای خلاقیّت بدون گذشتن از قانون وجود دارند.

کپشن‌ها

کپشن در اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:
7 نکته جادویی برای نوشتن بهترین کپشن‌های اینستاگرام

داشتن محتوایی درخشان قدم مهمّی است، ولی می‌بایست آن را با کپشنی (caption) مناسب همراه کنید.

یک کپشن عالی کاربران را از رد شدن از پست بازمی‌دارد و هرچه زمان بیشتری بر روی پستتان بگذارند، عملکرد آن پست در الگوریتم اینستاگرام بهتر خواهد بود.

یک ترند (trend) کلیدی برای سال ۲۰۲۰ داشتن کپشن‌هایی بلند و میکرو بلاگ مانند است که به جزئیات پست بپردازد.

بر اساس یک پژوهش توسط Fohr طول میانگین کپشن‌ها از سال ۲۰۱۶ بیش از دو برابر شده‌اند.

و تا سال ۲۰۲۰ فید‌ها (feed) با کپشن‌هایی با میانگین ۴۰۵ کلمه پر خواهند شد – که تقریبا می‌شود ۶۵ تا ۷۰ کلمه!

حالا زمان تایپ کردن است! اینجا تمام آنچه می‌بایست درباره نگارش کپشن فوق‌العاده بدانید را پیدا می‌کنید.

شبکه های اجتماعی


 پست‌هایتان را زمان‌بندی کنید

زمان‌بندی پست‌ها کاری بسیار ساده است که در ساختن یک زیبایی‌شنایی هماهنگ کمک می‌کند، و این امکان را می‌دهد که در زمان‌های بهینه شده پست بگذارید و می‌تواند باعث افزایش خلاقیّت‌تان شود.

به علاوه، با زمان‌بندی پست‌ها و استوری‌ها پیش از موعد، زمان بیشتری دارید که می‌توانید از آن برای تعامل با جامعهٔ آنلاین خود یا برنامه‌ریزی استراتژی کمپین‌ استفاده کنید!

 محتوایتان را پیگیری و تحلیل کنید

آمار اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:۴۳ آمار اینستاگرام سال ۲۰۱۹ که باید بدانید

هر بازاریاب شبکهٔ اجتماعی موفّق باید حدّاقل یک بار در ماه وقت بگذارد و نگاهی عمیق به عملکرد کانال خود داشته باشد.

از فیسبوک تا پینترست، هر پلتفرم ابزارهای داخلی خود برای تحلیل را دارد، پس پیگیری تعامل و دنبال‌کنندگان اهمیّت دارد، در حالی که به اهدافی که در زمان شروع برای خود گذاشته‌اید رجوع می‌کنید.

یا می‌توانید از neolyze Analytics برای پیگیری عملکرد همه آنچه پست‌ کرده‌اید، استفاده کنید.

ایجاد یک گزارش ماهیانه شبکهٔ اجتماعی برای پیگیری تمام فعالیّت‌هایتان کارآمد است. از آن برای بررسی رشد خود و پیدا کردن حیطه‌هایی که نیاز به ارتقا دارند استفاده کنید. چه اگر تنها برای شما است، یا آن را با تیم یا مشتری خود به اشتراک می‌گذارید، این کار کمک می‌کند آمارهای مهم را بررسی کنید.

به یاد داشته باشید که شبکهٔ اجتماعی پویا است – ممکن است لازم باشد که تغییراتی به پروفایل‌، پیام‌ها یا زیبایی‌شناسی‌تان بدهید.

و فراموشی نکنید که هر چند ماه یک بار حسابرسی شبکهٔ اجتماعی داشته باشید تا مطمئن شوید که همه چیز با اهداف‌تان همخوانی دارد و در خدمت مخاطبان‌تان است.

امیدوارم، این ۸ راهکار و برنامه برای برنامه‌ریزی در شبکهٔ اجتماعی به شما کمک کرده باشد تا راحت‌تر بتوانید کانال‌های شبکه‌های اجتماعی خود را بسازید و به شما اعتماد به نفس کافی داده باشد تا بتوانید محتوایی خوبی که نمایانگر برند شماست، در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نظر شما :