نانو اینفلوئنسر مارکتینگ، تجارب من در افزایش دنبال‌کنندگان فعّال

نانو اینفلوئنسر مارکتینگ، تجارب من در افزایش دنبال‌کنندگان فعّال

نویسنده :صفایی
به‌روز رسانی :۰۵ دی ۱۳۹۹

آیا می‌خواهید اینفلوئنسری با دنبال‌کنندگانی حامی داشته باشید و برندها متقاضی همکاری با شما باشند؟ این مقاله را بخوانید تا ببینید چگونه از اینستاگرام برای به اشتراک گذاشتن علاقه‌و ارتباط گرفتن با دیگران استفاده کرده‌ام و در این راه تبدیل به یک نانو اینفلوئنسر مارکتینگ شده‌ام.

اصلاً یک نانو اینفلوئنسر مارکتینگ دقیقاً چیست؟ گروه خاصی از اینفلوئنسرهای رسانهٔ اجتماعی هستند که معمولاً بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دنبال‌کننده دارند.

نانو اینفلوئنسر مارکتینگ معمولاً جایگزینی معتبرتر از حساب‌های بزرگ اینفلوئنسرها قلمداد می‌شوند از آنجا که آنها شروع‌شان همانند من است – از یک حساب شخصی که بر روی علاقهٔ واقعی متمرکز است.

علاقه و درک عمیق از موضوع برای من اولویّت داشتند. من به شدّت بر روی محصولات خانگی و محافظ پوست غیرسمی (non-toxic) سرمایه‌گذاری کرده بودم و به دلیل مکالمات جدّی‌ای که با من داشتند، می‌دانستم که دیگران به یادگیری این موضوع علاقه‌مند هستند.

از این نقطه شروع، من توانستم داستان ماجرای خودم به سمت یک زندگی سالم روایت کنم و جامعه‌‌ای فعّال بسازم، در حالی که از محصول شرکت خودم اسپروت سوشیال Sprout Social برای بهینه‌سازی استراتژی‌ام استفاده کردم.

در زیر به چند مورد از اولین ماه Clean Beauty Republic اشاره می‌کنم:

  • بیش از ۱۰۰۰ دنبال‌کننده واقعی
  • نزدیک به ۱۰۰ نظر بر روی هر عکس
  • ۲۱٪ میزان تعامل
  • بیش از ۸۰ توافقنامه همکاری با برندها

برای محتوایتان هدفی مشخّص قرار دهید

بازاریابی در اینستاگراممی‌خواهید بدانید من چگونه این کار را کردم؟ ابتدا، من برای محتوایم اهدافی مشخّص قرار دادم: دانشم را با دیگران به اشتراک بگذارم، با جامعه تعامل داشته باشم و محصولات برندهای جدید را با تمرکز بر روی محصولات غیرسمی تست کنم. اسمی پیدا کردم که دیگران برای کلیدواژه از آن استفاده نمی‌کردند – clean beauty – و یک پروفایل کسب و کار و حساب جی‌میل برای برند ایجاد کردم. در توضیحات پروفایل، هشتگ‌های مرتبط مانند #cleanbeauty و #nontoxiclifestyle را برای بهینه‌سازی جستجوها افزودم. در نهایت، عکسی از خودم را در عکس پروفایل گذاشتم تا حساب‌ را انسانی‌تر کنم.


از مشاهدات برای شکل دادن به استراتژی استفاده کنید

من برنامه‌ریزی برای استراتژی عکس‌هایم را شروع کردم. به عنوان کارمند شرکت اسپروت، می‌خواستم پلتفرم‌مان را برای حسابم امتحان کنم و ببینم چه مشاهداتی می‌توانم به دست آورم. گزارش پیام‌های برتر اینستاگرام نشان داد که پست‌های من زمانی که از نور طبیعی استفاده می‌کنم تعامل بیشتری به دست می‌آورند پس محتوایم را بر اساس آب و هوا تنظیم کردم. هر وقت هوا آفتابی است، من یک یا دو ساعت برای عکس‌برداری محتوا، تا جای ممکن، زمان می‌گذارم. با گرفتن محتوای مختلف به صورت یکجا می‌توانم از تقویم اسپروت برای برنامه‌ریزی پست‌ها استفاده کنم که باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. همچنین به من امکان پیش‌نمایش پست‌ها در صفحه را می‌دهد پس می‌توانم زیبا‌ترین حالت را انتخاب کنم. من معمولاً پنج یا شش عکس از محصولات و سپس عکسی از خودم می‌گذارم تا بتوانم با دنبال‌کنندگانم در ارتباط باشم. و همچنین یک حضور ناگهانی از گربه‌ام برای بالا بردن تعامل و ایجاد مکالمه با دنبال‌کنندگان.

بازاریابی در اینستاگرام

تجهیزات عکّاسی

من برای عکّاسی، تجهیزات اولیّه‌ای خریداری کردم – یک لامپ حلقه‌ای برای سلفی و چند متر پارچه برای صفحهٔ پشتی. من از دوربین کنون برای عکّاسی استفاده می‌کنم ولی بسیاری، از آیفون استفاده می‌کنند. من با استفاده از ادوبی لایتروم و تنظیمات از پیش تعیین شده‌ای که از Etsy تهیه کرده‌ام. مطمئن می‌شوم که عکس‌های من استمرار دارند و ابعاد تمام آنها ۱:۱ است که بهترین ابعاد برای اینستاگرام است.

چگونه به بیشترین تعداد مخاطب، محتوایتان را برسانید

مخاطب هدف
 چگونه مخاطب هدف خود را در اینستاگرام پیدا کنیم؟

داده‌های مخاطبان به من نشان می‌دهد که آنها بین ساعت ۹ صبح تا ۳ بعدازظهر فعّال‌تر هستند. پس من روزانه حدود ساعت ۹ صبح پست می‌گذارم. سپس پست‌هایم را در استوری اینستاگرام نیز به اشتراک می‌گذارم با دانش اینکه تنها بخشی از دنبال‌کنندگانم پست من را در فید خود می‌بینند. من از یک تصویر GIF برای تحریک مخاطبان به کلیک کردن بر روی عکس و دیدن پست استفاده می‌کنم. گفته می‌شود که تصاویر متحرّک در ایجاد تعامل بالاتر تأثیر دارند.

استراتژی هشتگ

بعد از آزمایش‌ها با هشتگ‌های مختلف clean beauty و nontoxicliving از گزارش هشتگ‌های اینستاگرام اسپروت استفاده کردم تا ببینم کدام یک بالاترین تعامل را دارد.

از آنجا یک میانبر کیبوردی iOS برای آنها درست کردم تا به راحتی هشتگ‌ها را با استفاده از جایگزین متن به پست‌هایم اضافه کنم. سپس هشتگ‌های جداگانه دیگری بسته به محتوا و تم مرتّبط روز برای ایجاد تعامل بیشتر به آنها اضافه می‌کنم؛ مانند #texturetuesday. به علاوه استفاده از هشتگ‌ها برای نام بردن از برندها، آنها را در تصویر نیز تگ می‌کنم تا مخاطبان من بتوانند بر روی آنها کلیک کنند و محصولات را خریداری کنند. من بارها گزارش را بازبینی می‌کنم تا ببینم انواع محتوا چگونه تغییر می‌کنند.

بازاریابی در اینستاگرام

ایجاد یک بدنه دنبال‌کننده

پیشنهاد نئولایز:چگونه فالوور اینستاگرام خود را از صفر به ۱۰۰۰ برسانیم؟

در آغاز کار، چند صفحه با اهداف مشابه پیدا کردم. به نظرات و دنبال‌کنندگان‌ آنها نگاه کردم و شروع به تعامل و دنبال کردن آنها کردم. چندین هشتگ را از آنجا گرفتم مانند #discovrtunder500 و #discoverunder1k تا حساب‌های مشابه را دنبال کنم با توجه به اینکه این حساب‌ها احتمالا با من تعامل می‌کنند و من را دنبال می‌کنند. همچنین من بخش حساب‌های پیشنهادی را مکرراً نگاه می‌کردم که در زیر پنجرهٔ فعالیّت‌ها قرار دارد. این بخش بر اساس حساب من تنظیم شده است.

نسبت‌ها را در نظر بگیرید

لایک ها در اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:افزایش لایک در اینستاگرام : ۳۰ ایده استراتژی و توصیّه

نسبت دنبال‌کنندگان در زمان شروع اهمیّت دارد. من توجّه داشتم که دنبال‌شونده‌هایم را کمی کمتر از دنبال‌کنندگانم حفظ کنم تا صفحه‌ای اسپم کننده دیده نشوم. من از یک اپلیکیشن استفاده می‌کنم تا وقتی کسی مرا آنفالو می‌کند متوجّه شوم و بتوانم صفحه‌های اضافی را از دنبال‌شونده‌هایم حذف کنم. من تنها صفحه‌هایی که علایق مشابه دارند دنبال می‌کنم از آنجا که می‌دانم احتمال تعامل بیشتری وجود دارد. داشتن دنبال‌کنندگان زیاد با تعامل پایین به میزان کلی تعامل شما صدم می‌زند که الگوریتم اینستاگرام شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همچنین به نسبت دنبال‌کننده‌ها در هنگام دنبال‌ کردن یک صفحه توجّه می‌کنم. حسابی که میزان دنبال‌شونده‌هایم برابر یا کمتر از دنبال‌کننده‌هایش است معمولاً فالو بک می‌‌دهد و تعامل می‌کند. اگر آنها کمتر از نیم و بیش از دو برابر دنبال‌کننده‌هایشان دنبال شونده داشته باشند، یا فالو بک نمی‌دهند یا با تعامل پایین اسپم می‌کنند. همچنین نظرهایشان را می‌بینم تا متوجّه شوم که پاسخ می‌دهند و با دنبال‌کنندگان تعامل دارند یا نه. پیش از دنبال‌ کردن حسابی همیشه با محتوای آنها با لایک کردن عکس‌ها و نظر گذاشتن ارتباط برقرار می‌کنم، زیرا که احتمال فالو بک دادن آنها را بیشتر می‌کند.

واقعی باشید و ارتباط برقرار کنید

رمز ایجاد حمایت و یک جامعهٔ فعّال معتبر و واقعی بودن تا جای ممکن است.

ارتباط گیری با مخاطبان کلید راه است. بخش‌هایی از زندگی و احساساتم درباره سلامت‌، برنامه‌های آخر هفته، استرس‌ها و کار را با آنها به اشتراک می‌گذارم. همچنین دربارهٔ رویدادهای موضوعی که همه می‌‌توانند با آنها ارتباط بگیرند مانند اخبار، تعطیلات، یا آب و هوا صحبت می‌کنم. به تمام پیام‌های دایرکت پاسخ می‌دهم و با دنبال‌کنندگان معمولاً مکالمه برقرار می‌کنم. در هنگام پست کردن، دربارهٔ کارآمدی محصولات صادق هستم، بدون در نظر گرفتن تبلیغاتی بودن آن، و همیشه برای ایجاد مکالمه سؤال می‌پرسم.

فعّال نگه داشتن مخاطبان‌تان

بازاریابی در ایسنتاگرام

تلاش می‌کنم به تمام نظرات دریافتی بر روی محتوایم پاسخ دهم. پاسخ‌ها را دو – سه بار در روز دسته‌بندی می‌کنم تا پاسخگو باشم و همچنین به کارهایم برسم. پاسخ دادن به استمرار مکالمه‌ها با مخاطبان کمک می‌کند و همچنین افرادی که از پروفایل من دیدن می‌کنند را ترغیب به دنبال‌کردن می‌کند، زیرا که تعامل روزانه‌ام را می‌بینند. همچنین هدفم بازدید از صفحه‌های نزدیک‌ترین دنبال‌کنندگان و تعامل با پست‌های آنهاست.

با به اشتراک گذاشتن پست‌های الهام‌بخش دنبال‌کنندگانم در استوری، از جامعهٔ خودم حمایت می‌کنم. با این کار آنها در استوری تگ می‌شوند و مخاطبانم می‌توانند با کلیک کردن بر روی آن با پست تعامل ایجاد کنند. معمولاً آنها استوری را بازنشر می‌دهند که باعث بازدید بیشتر از صفحه‌ام می‌شود. اگر متوجّه شوم که عکسم در استوری کسی منتشر شده، آن را در استوری خودم منتشر می‌کنم. این کار نشان‌دهندهٔ اعتبار و تعامل در جامعهٔ اینستاگرام است که دیگران را به اقدام مشابه ترغیب می‌کند.

یک راه دیگر برای ایجاد تعامل، دادن هدایا است – یا به صورت انفرادی یا با همکاری با یک برند. با هدیه دادن محصولات، می‌توانم قوانینی بگذارم که افراد من را دنبال کنند، دوستی را تگ کنند، و پست را در استوری‌شان منتشر کنند. برندها همچنین دوست دارند در دادن هدایا برای ایجاد ترافیک در پیج‌هایشان همکاری داشته باشند و معمولاً هزینهٔ محصولات و حمل و نقل را متقبّل می‌شوند.

نکات کلیدی

سیر اینستاگرامی من برای یک نانو اینفلوئنسر مارکتینگ شدن بسیار روشنگرانه بوده و به من این امکان را داده است تا جامعه‌ای کاملاً نو ایجاد کنم و در عین حال دانشم را با دیگران به اشتراک بگذارم. همچنین امکان درک بهتر از محصولات اسپروت سوشیال و ایجاد درک متقابل از مشتری را داده است. گزارش پروفایل کسب و کار اینستاگرامی اسپروت، داده‌های لازم برای بهینه‌سازی محتوایی که می‌سازم، روشی که پیام‌ها را تنظیم می‌کنم، اطمینان از اینکه همیشه در بهترین زمان برای مخاطبانم پست می‌گذارم را ارائه کرده است. همهٔ اینها تعامل در پروفایلم را به سطح دیگری برده است.

امیدوارم شما از نگاهی به ریزه‌کاری‌های ایجاد و حفظ یک جامعهٔ اینترنتی لذّت برده باشید. توصیّهٔ من به شما پیدا کردن علاقه‌تان و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران است، زیرا که ارتباطی که در این راه با دیگران ایجاد می‌شود الهام‌بخش و رضایت‌بخش است.

نظر شما :