چگونه بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی را اثبات و ارتقاء دهیم

چگونه بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی را اثبات و ارتقاء دهیم

نویسنده :صفایی
به‌روز رسانی :۰۵ دی ۱۳۹۹

محاسبهٔ بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی [Return on Investment ROI] جهت فروش سهام و دریافت بودجه برای استراتژی رسانهٔ اجتماعی بسیار مهم است. همچنین با دقّت در نرخ بازگشت سرمایه، متوجّه می‌شوید کدام تصمیماتتان نتیجه‌بخش بوده‌اند و با شناخت نقاط ضعف و قوّت تیم بازاریابی رسانه‌های اجتماعی‌تان می‌توانید با تغییر منابع و تاکتیک‌ها، استراتژی مؤثرتری طراحی کنید.

در این مقاله توصیّه‌ها و ابزارهایی برای اندازه‌گیری و ارتقاء دادن نرخ بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی ارائه می‌دهیم.

بازگشت سرمایه ROI رسانهٔ اجتماعی چیست؟

ROI مخفف Return on Investment است. معنی این عبارت برای استراتژی رسانهٔ اجتماعی بستگی به اهداف سازمانتان (آگاهی از برند، درآمد، رضایت مشتری، و غیره) دارد. ولی به صورت کلّی، بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی مجموعه‌ای از فعالیّت‌های رسانهٔ اجتماعی است که ارزش ایجاد می‌کنند. پس از اختصاص دادن تمام زمان، پول و منابعی که مصرف شده اند – چه چیزی در عوض به دست آمده است؟

به طور مثال اگر بازگشت سرمایه را با درآمد محاسبه کنید، یک فرمول ساده برای این کار به این صورت خواهد بود:

x ۱۰۰ درآمد / سرمایه (زمان صرف شده توسط افراد، بودجه تبلیغات، و…) = بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی (به حسب درصد)

پس اگر با سرمایه ۵۰۰ دلار  از رسانهٔ اجتماعی ۱۰۰۰ دلار درآمد داشته‌اید، سود شما ۵۰۰ دلار است (به یاد داشته باشید: سود = درآمد – هزینه). و سپس محاسبات شما اینگونه خواهد بود: ۵۰۰ دلار سود / ۵۰۰ دلار سرمایه X ۱۰۰ = ۱۰۰٪ بازگشت سرمایه

ولی این فرمولی نیست که بتوان همیشه از آن برای محاسبهٔ نرخ بازگشت سرمایه استفاده کرد، زیرا که یک تعبیر از آن وجود ندارد. می‌توانید چند فرمول‌ ROI اجتماعی رایج دیگر را اینجا پیدا کنید.

رسانه های اجتماعی
پیشنهاد نئولایز:هشت برنامه و راهکار عملی برای برنامه‌ریزی در شبکه‌های اجتماعی

این امکان وجود ندارد که تأثیر فعالیّت‌ها در رسانهٔ اجتماعی را تنها با درآمدهای بدست آمده اندازه بگیرید. ارزش همیشه با دلار و سنت اندازه‌گیری نمی‌شود. محدود کردن بازگشت سرمایه به این مفهوم، شما را از یافتن دیگر راه‌هایی که منجر به یک سرمایه‌گذاری مؤثر می‌شود بازمی‌دارد.

اگر هدفتان ایجاد آگاهی دربارهٔ برند است، موفقیّت را با معیارهایی مانند رسایی مخاطبان audience reach و تعامل محاسبه ‌کنید، و نه سوددهی.

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی را محاسبه کنید، از خودتان بپرسید مخاطبان هدف‌تان پس از دیدن کمپین شما چه کاری انجام دادند. آیا این فعالیّت‌ها با اهدافتان هماهنگ بودند؟ کجا با کمبود مواجّه شدند؟ چگونه می‌توان آنها را برای تلاش بعدی ارتقاء داد؟

اگر به دنبال راهی دیگر برای محاسبهٔ بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی‌تان هستید، نسبت میان هزینه و سود را در نظر بگیرید، که شامل مواردی نظیر:

 • نیروی انسانی
 • آموزش
 • توسعه
 • تکنولوژی رسانهٔ اجتماعی
 • مشاوره و آژانس‌ها (سازمان‌ها)
 • بودجهٔ تبلیغات رسانهٔ اجتماعی
 • مخارج کلی کسب و کار

برای محاسبهٔ ارزش برخی فعالیّت‌ها (خریدها، بازدیدها، دانلود‌ها، ثبت‌نام‌ها، و …) به تحلیل‌ها برای تصمیم گیری دربارهٔ اینکه کدام یک از رسانهٔ اجتماعی ایجاد می‌شوند، نگاه کنید. این کار کمک می‌کند بازگشت رسانهٔ اجتماعی خود را تعریف کنید و ارزش آن را به سازمان‌ خود ثابت کنید.

چرا بازگشت سرمایه نیاز به اثبات شدن دارد

صحبت کردن راحت است. قطعاً می‌توانید به سهام‌داران خود یا مشتری‌تان دربارهٔ ارزش رسانهٔ اجتماعی و اینکه چرا باید در آن سرمایه‌گذاری کنند بگویید – ولی هیچ چیزی مانند داده‌ها آنها را متقاعد نمی‌کند.

زمانی که نتایج قابل سنجّش و مشخصی وجود دارند، توجّه افراد جلب می‌شود.محاسبهٔ بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی به دلایل مختلف اهمیّت دارد که شامل موارد زیر می‌شود، ولی به اینها محدود نمی‌شود :

 • می‌تواند طرز نگاه به رسانهٔ اجتماعی را در سازمانتان تغییر دهد.
 • تاثیری که رسانهٔ اجتماعی می‌تواند در تمام بخش‌های کسب و کار (و نه تنها بازاریابی) داشته باشد را نشان می‌دهد.
 • نشان می‌دهد که تلاش‌‌ها و منابع شما در کجاها مؤثرتر واقع شده‌اند.
 • … و زمانی که آنها به هدر می‌روند، می‌توانید تاکتیک‌هایتان را آنطور که نیاز است تغییر دهید.
 • کمک می‌کند مخاطبان‌تان را بهتر درک کنید (آنها به چه چیزی اهمیّت می‌دهند، به چه چیزی پاسخ می‌دهند، و غیره)

چگونه بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی را محاسبه کنید

اگرچه داشتن اهداف رسانهٔ اجتماعی و تلاش برای رسیدن به آنها خیلی خوب است، ولی باید خود را ثابت کرده و گزارشی موفّق از عملکردتان داشته باشید.

هزینه‌های رسانهٔ اجتماعی تنها در ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۷٫۳۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است. با این وجود، تنها درصد کمی از بازاریاب‌ها می‌توانند ارزش کارشان را ثابت کنند.

برای انجام این کار، می‌بایست اقدامات زیر را انجام دهید.


پیشنهاد نئولایز:افزایش لایک در اینستاگرام : ۳۰ ایده استراتژی و توصیّه

اهداف مشخصی داشته باشید

آگاهی از برند ایجاد شده توسط  رسانهٔ اجتماعی (بازنشرها، لایک‌ها، دنبال‌کننده‌ها، و غیره) ارزشمند است، ولی همیشه کافی نیست.

به گفته Altimeter، تنها ۳۴ درصد از سازمان‌ها احساس می‌کنند استراتژی رسانهٔ اجتماعی آنها به نتایج تجاری مرتّبط است. برای نشان دادن ارزش، می‌بایست اهداف رسانهٔ اجتماعی‌تان را به گونه‌ای انتخاب کنید که با اهداف تجاری و دپارتمانی هماهنگ باشند.

اهداف رسانهٔ اجتماعی شما می‌توانند بر اساس این موارد باشند:

 • تبدیل‌های تجاری (مانند تبدیل به مشتری یا ایجاد لید lead)
 • آگاهی از برند
 • تجربهٔ مشتری
 • کاهش ریسک و امنیّت

اهداف هوشمندانه در نظر بگیرید

اهداف کلی (objective) شما نمایان‌گر این است که رسانهٔ اجتماعی به سازمانتان در رسیدن به چه چیزی کمک می‌کند. زمانی که این موارد مشخص شوند نیاز دارید اهداف جزئی (goals) را مشخص کنید، که نشان می‌دهند چگونه و چه زمانی قرار است به آنها برسید.در اینجا به چند نمونهٔ ساده اشاره می‌کنیم:

اهداف (چه چیزی)

 • تبدیل تجاری: برای تیم فروش لید‌های با کیفیّت از طریق رسانهٔ اجتماعی به دست آورید
 • آگاهی برند: آگاهی دربارهٔ برند جدید را پیش از عرضهٔ آن افزایش دهید و توجّه را از رقبا بگیرید
 • تجربهٔ مشتریان: مشتریان را به حامیان وفادار برند با ارتقای خدمات مشتریان تبدیل کنید
 • کاهش ریسک و امنیّت: مشتریان و سازمان را از تهدیدهای رسانهٔ اجتماعی در امان نگه داریم   

استراتژی در اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:چگونه طراحی استراتژی در اینستاگرام باعث رشد پیچ می شود؟

اهداف (چگونه و چه زمانی)

 •   ۳۰ ثبت نام از طریق ایمیل در ماه داشته باشید
 •   سهم صدای اجتماعی را ۱۰ درصد تا پایان فصل افزایش دهید
 •  زمان پاسخ‌دهی در رسانهٔ اجتماعی را به ۱ ساعت کاهش دهید
 • سرعت کشف بحران‌های روابط عمومی رسانهٔ اجتماعی را تا پایان سال ۲۰٪ سرعت ببخشید

اگر در تعیین اهداف با مشکل مواجّه شده‌اید، ما به شما استفاده از ساختار S.M.A.R.T را پیشنهاد می‌کنیم. در این ساختار همهٔ اهداف می‌بایست مشخص، قابل سنجش، قابل دسترس، مرتّبط و به‌ موقع باشند.

به طور مثال، به جای گفتن اینکه می‌خواهید خدمات مشتریان را در رسانهٔ اجتماعی ارتقاء دهید، عدد و زمان‌بندی را برای آن مشخص کنید. پس به طور مثال می‌توانید بگویید: «ما زمان اولین پاسخگویی را تا پایان سال ۱۰ دقیقه تسریع می‌بخشیم.»

اگر هدفتان افزایش تبدیل‌ها است، یک هدف خوب ممکن است تعداد مشخص لیدی باشد که برای یک فصل سال می‌خواهید.

یک مثال دیگر اهداف تبدیل تجاری می‌تواند افزایش ۱۰ درصدی تبدیل‌های صفحه‌های لندینگ باشد. شما این را به وسیلهٔ پیگیری میزان تبدیل‌ افرادی که در صفحهٔ لندینگ از کانال‌های اجتماعی‌تان می‌رسند، محاسبه می‌کنید.

هدف هرچه باشد، از محاسبهٔ عملکردهای پیشین برای رسیدن به یک شاخص استفاده کنید و سپس اهدافی برای ارتقاء نتایج در نظر بگیرید.

 معیارهای عملکرد مناسب را بررسی کنید

شما به معیارهای رسانهٔ اجتماعی برای تشخیص اینکه به اهداف‌تان می‌رسید یا خیر نیاز دارید.

معیارهای به اصطلاح «خودنمایانه‌» مانند لایک، نظرات و بازنشرها وجههٔ خوبی ندارند ولی دارای ارزش هستند. از آنها برای اندازه‌گیری سلامت کلّی حضور اجتماعی‌تان، مقایسهٔ خود با رقیبان، و تشخیص محتوایی که برای مخاطبانتان جالب است استفاده کنید. تنها در صورتی که این معیارها با اهداف تجاری شما هماهنگ نباشند باید «خودنمایانه» نامیدشان.

دیگر معیارهایی که می‌توانید برای اثبات بازگشت سرمایه از آنها استفاده کنید شامل این موارد می‌شوند:

 • رسایی Reach
 • تعامل مخاطبان Audience Engagement
 • ترافیک وبسایت Site traffic
 • لیدهای تولید شده Leads generated
 • تبدیل‌ها [به مشتری] و نام‌نویسی Sign-ups and conversions
 • درآمد به دست آمده Revenue generated

وقتی می‌خواهید در مورد استفاده از معیارها تصمیم بگیرید، از خودتان بپرسید:

 • آیا با اهداف‌تان هماهنگی دارد؟
 •  آیا به شما در تصمیم‌گیری کمک می‌کند (چه چیزی را بیشتر و چه چیزی را کمتر انجام دهید، و غیره)؟
 • آیا توانایی سنجش مؤثر آن را دارید؟

میزان هزینه‌ای که در رسانهٔ اجتماعی می‌کنید را بدانید

در صورتی که امیدوار هستید بتوانید تشخیص دهید که سرمایه‌تان در رسانهٔ اجتماعی بازگشت خوبی دارد، می‌بایست دربارهٔ میزان سرمایه‌گذاری خود در رسانهٔ اجتماعی شفاف باشید. چهار مورد کلیدی برای محاسبهٔ بازگشت سرمایه وجود دارند.

آمارهای اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:۴۳ آمار اینستاگرام سال ۲۰۱۹ که باید بدانید

هزینهٔ ابزارها و پلتفرم‌ها

بیشتر شبکه‌ها برای استفاده رایگان هستند، ولی آیا برای مدیریّت یک پلتفرم رسانهٔ اجتماعی نسخهٔ ممتاز را خریداری کرده‌اید؟ به طور مثال اگر بازگشت سرمایه یک کمپین که تنها نیمی از یک ماه طول می‌کشد را محاسبه می‌کنید، می‌بایست هزینهٔ ماهانه ابزار را در نظر بگیرید و آن را در هنگام محاسبات تقسیم بر دو کنید.

بودجهٔ درنظر گرفته شده برای هزینه‌های تبلیغات رسانهٔ اجتماعی

این راحت‌ترین مورد برای بررسی است، چون که هزینهٔ هر پست تقویت شده فیسبوک یا تبلیغ اینستاگرامی در این پلتفرم‌ها ذخیره می‌شوند. اگر در شبکه‌های مختلف تبلیغات دارید، می‌توانید از ابزاری مانند Hootsuite Ads برای مدیریّت هر کمپین و همچنین محاسبهٔ جداگانه بازگشت سرمایه از هر پلتفرم استفاده کنید.

تولید محتوا

تولید محتوایی که در رسانهٔ اجتماعی در یک کمپین مشخص منتشر کردید چه قدر برایتان هزینه داشت؟ آیا نویسندگان استخدامی برای پست‌های بلاگ‌تان داشتید؟ این نویسندگان برای هر ساعت کارشان چه قدر حقوق می‌گیرند؟ تولید این پست‌های بلاگ چه قدر طول کشید؟ اطمینان حاصل کنید که تمام جلسات یا بخش‌هایی از جلسات که برای ایده‌پردازی و تولید محتوا صرف شدند را در نظر بگیرید.

زمان صرف شده توسط کارکنان مسئول رسانهٔ اجتماعی

تیم رسانهٔ اجتماعی شما چه میزان از زمان خود را برای رسانهٔ اجتماعی می‌گذارد؟ از جلسات، تا تولید و تبلیغ محتوا تا انتشار و هماهنگ کردن تبلیغات – همهٔ آنها را جمع کنید. می‌توانید هزینهٔ هر تجمع را با یک فرمول ساده محاسبه کنید:

«سود» (در این مورد می‌شود بازدیدها از وبسایت از طریق رسانه اجتماعی) / مجموع سرمایه (ساعت‌هایی که افراد برای کار گذاشته‌اند، بودجه تبلیغات و …) X ۱۰۰ = بازگشت سرمایه (به درصد)

ابزارهای بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی

حالا که تئوری مرتبط با محاسبه بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی را می‌دانید، به ابزارهای مناسب برای انجام آن نیاز دارید.

محاسبه‌گر بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی (Social ROI calculator): این ابزار رایگان محاسبهٔ بازگشت سرمایه‌گذاری در رسانهٔ اجتماعی را آسان می‌کند.

تحلیل شبکه های اجتماعی

Google Analytics: ترافیک وب، تبدیل‌ها [به مشتری] conversion، و ثبت‌نام از کمپین‌های رسانهٔ اجتماعی را بررسی می‌کند.

Hootsuite Impact: بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی در کانال‌های اشتراکی (پولی)، متعلق به خود برند و «به دست آمده» Earned* را بررسی می‌کند.

*Earned Channels: کانال‌های به دست آمده: تبلیغاتی که توسط خود برند تولید یا هزینه نشده باشند و از طریق دیگر کانال‌ها یا توسط خبرنگاران در رسانه‌ها منتشر می‌شود و تأثیر تبلیغاتی برای برند دارند.

Impact شما را به سیستم‌های موجود تحلیلی متّصل می‌کند تا بتوانید داده‌های اجتماعی را با دیگر معیارهای تجاری ادغام کنید. این اپکلیشن تولید گزارش را آسان می‌‌کند و پیشنهادهایی به زبان ساده برای بهینه کردن استراتژی‌های رسانهٔ اجتماعی‌تان ارائه می‌دهد.

مدیریت شبکه های اجتماعی

Facebook Pixel: یک کد اینترنتی برای وبسایت شما است که امکان بررسی تبدیل‌ها [به مشتری] از تبلیغات فیسبوک را می‌دهد – همه چیز از لید تا فروش‌. می‌توانید از ویژگی آن در پلتفرم تبلیغات فیسبوک یا در ابزارهای بهینه‌سازی و هدفمندسازی تبلیغات رسانهٔ اجتماعی مانند Hootsuite Ads استفاده کنید.

UTM parameters: این کدهای کوتاه را به یک URL اضافه کنید تا بتوانید داده‌های مهم دربارهٔ بازدیدکنندگان وبسایت و منابع ترافیکی آنها بررسی کنید. UTM parameters با برنامه‌های تحلیلی همانند Google Analytics کار می‌کند. این برنامه نمایی با جزئیات از موفقیّت رسانهٔ اجتماعی‌تان می‌دهد، از زاویه‌ای بالا (کدام شبکه‌ها بهترین عملکرد را داشته‌اند) تا جزئیّات ریز (کدام پست‌ها بیشتری ترافیک را به یک صفحه مشخص آوردند).

Hootsuite Insights: به شما در تشخیص تبدیل‌ها [به مشتری] و جریان‌ها در صنعت‌تان کمک می‌کند، رسایی Reach، احساسات مرتّبط با برند Brand Sentiment، و غیره. همیشه با میلیون‌ها منابع داده‌ای، نتایج آنی، و فضای کاربری آسان همراه است.

چگونه بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی را گزارش کنید

وقتی اهداف و ابزار خود را مشخّص کردید، زمان بررسی و گزارش نتایج است.

بهترین عادات گزارش کردن

 •  از قالب‌های آماده استفاده کنید. ساختن قالب‌های تحلیلی امکان بررسی معیارها بدون نیاز به ساختن قالب‌های جداگانه برای هر کمپین‌ را می‌دهد. با گزارش‌هایی که به راحتی قابل درک هستند، می‌توانید ارزش رسانهٔ اجتماعی را به افراد بالاتر در سازمان‌تان به وضوح نشان دهید.
 •  از زبان ساده استفاده کنید. همه داده‌های رسانهٔ اجتماعی را به خوبی شما متوجّه نمی‌شوند. پس ارائهٔ ساده اطّلاعات تا جای ممکن اهمیّت دارد. Hootsuite Impact داده‌ها را به مشاهداتی سرراست تبدیل می‌کند که به تمام سازمانتان در درک ارزش رسانهٔ اجتماعی کمک می‌کند.
 •  معیارهایتان را روزانه چک کنید. تا بدانید که تاکتیک‌تان نتیجه‌بخش بوده است یا خیر، پیش از آنکه کمپین یا بازهٔ بررسی به اتمام برسد. اگر نیاز باشد، برای ایجاد تنظیمات و تغییر بودجه و منابع زمان دارید.
 •  به زمان‌بندی خود پایبند باشید. می‌توانید ایمیل‌ها را تنظیم کنید تا در تاریخی مشخص به شما ارسال شوند تا نیازی به یادآوری نباشد.

بهترین عادات برای ارائهٔ داده‌های رسانهٔ اجتماعی

بازاریابی اینترنتی
پیشنهاد نئولایز:نانو اینفلوئنسر مارکتینگ، تجارب من در افزایش دنبال‌کنندگان فعّال
 •  با اهداف تجاری صحبت کنید. اگر تلاش می‌کنید ارزش رسانهٔ اجتماعی را به طور مثال، به معاون بازاریابی شرکت ثابت کنید، می‌بایست به آنچه از نظر او ارزشمند است صحبت کنید. شنیدن این حرف برای او بسیار جذّاب‌تر است: «من می‌دانم که هدفتان افزایش ۱۰ درصدی درآمد کلّی است و رسانهٔ اجتماعی اینگونه می‌تواند به این هدف کمک کند.» تا اینکه بگویید: «این تعداد بازنشرهای پست‌های ما در این ماه در فیسبوک است.»
 •  محدویّت‌ها را بیان کنید. همکارانتان باید بدانند که چه کاری می‌توانید – و چه کاری نمی‌توانید – انجام دهید، وقتی دربارهٔ بازگشت سرمایه صحبت می‌کنید، آنچه را که ممکن است با داده‌هایی که در اختیار دارید نشان دهید. ولی آنچه غیرممکن است نیز به وضوح بیان کنید. می‌توانید تعداد بازدیدهای یک پست را به دست آورید، ولی نمی‌توانید تعداد مراجعه‌های بعدی آن‌ها را ببینید. (مگر اینکه خودشان بر روی پست کلیک کرده باشند). انتظاراتی که نمی‌توانید برآورده کنید را قبول نکنید.
 • از مشاهدات اشخاص ثالث استفاده کنید. ارائه داده‌ها از طرف شرکت‌های شخص ثالث، ناشران، و یا شرکت‌های فناوری می‌تواند اعتبارتان را نزد سهام‌داران ارتقاء دهد. زمانی که بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی را گزارش می‌کنید، به دنبال داده‌ها از منابعی باشید که قادر به ارتقاء استدلال، نظریه‌ها و پیشنهاداتتان باشند.
 •  یک برنامهٔ امتحانی کم ریسک را پیشنهاد کنید. برای سرمایه‌گذاری‌های آتی یک پیشنهاد کسب و کار بدهید. این شاید به این معنا باشد که رسانهٔ اجتماعی را به دیگر دپارتمان‌ها انشعاب دهید، بودجهٔ تبلیغات را افزایش دهید، یا در یک پلتفرم یا خدمات جدید سرمایه‌گذاری کنید. مدیران ارشدتر ممکن است نسبت به امتحان کردن چیزهای جدید در صورتی که نیاز به سرمایه‌گذاری و تعهّد بلند-مدت نداشته باشد علاقهٔ بیشتری داشته باشند (پیش از دیدن نتایج).

راههایی برای ارتقای بازگشت سرمایه

محاسبهٔ بازگشت سرمایهٔ رسانهٔ اجتماعی فقط برای ارزیابی عملکرد فعالیّت‌های گذشته نیست بلکه معیاری برای توسعه و بهینه کردن استراتژی شما در پیشبرد کسب و کار است.

در اینجا چند توصیّه و منبع سریع برای ارتقای بازگشت سرمایه اشاره می‌کنیم.

بازاریابی اینترنتی
پیشنهاد نئولایز:11 فیلم و سریال که هر بازاریاب شبکه‌های اجتماعی باید تماشا کند

 تست و بهینه سازی کنید

آیا تبلیغات اجتماعی را اجرا می‌کنید؟ با مخاطبان مختلف و قالب‌های مختلف امتحان کنید. تبلیغاتی مشابه داشته باشید ولی متن یا تصاویری که استفاده می‌کنید را تغییر دهید. کارهای بی‌شماری هستند که می‌توانید تغییر دهید تا ببینید کدام یک بهترین نتایج را به دست می‌آورد.

با داده‌ها نظریات را امتحان کنید

به طور مثال، ممکن است توجّه کنید توییت کردن چند عکس از محصول در جذب مشتری بهتر از فقط یک عکس عمل می‌کند. یک نظریه اطمینان حاصل می‌کند که شما داده‌ها را هدفمند جمع‌آوری می‌کنید و می‌توانید ارزیابی سریعتر و منظم‌تری داشته باشید.

قدم بعدی ایجاد توانایی‌های محاسبه برای اثبات صحیح بودن نظریات‌ است. این کار می‌تواند شامل اضافه کردن UTM Parameters به محتوای رسانه اجتماعی یا ایجاد یک قیف تبدیل (conversion funnel) در Google Analytics است.

تکرار کنید

رسانهٔ اجتماعی همیشه در حال تغییر است. محتوا، استراتژی‌ها، و کانال‌هایی که شما امروز برای ارتباط با مخاطبان‌تان از آنها استفاده می‌کنید ممکن است فردا دیگر مؤثر نباشند.

برای رسیدن به اهداف‌تان، شما نیاز دارید که همیشه استراتژی‌تان را به‌روز کنید و با تغییرات جدید وفق دهید.

آیا نیازها و مشکلات مشتریان در حال تغییر است؟ آیا کسب و کارتان اولویّت‌ها و منابع خود را عوض کرده است؟ چه پلتفرم‌ها و فناوری‌های جدیدی راهی که مخاطبان‌تان از رسانهٔ اجتماعی استفاده می‌کنند را تغییر داده‌اند؟

تمام این عوامل بر روی بازگشت سرمایه‌تان از رسانهٔ اجتماعی تأثیر می‌گذارند.

محاسبهٔ بازگشت رسانهٔ اجتماعی به موفقیّت کمپین‌های در حال اجرا و گذشته سازمان‌تان داده‌هایی ارزشمند اضافه می‌کند، و چیزی که احتمال دارد در آینده نتیجه بدهد. ولی همیشه برای یادگیری مباحث جدید وجود دارند، تست‌های جدید، و یاد گرفتن چیزهای نو.

نظر شما :