شادوبن اینستاگرام چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

اینستاگرام شادوبن: چیست و چرا اتفاق می‌افتد؟

اگر اخیراً متوجه کاهش در مشارکت خود شده‌اید، شما تنها نیستید! علی‌رغم ادعای اخیر اینستاگرام مبنی بر عدم وجود شادوبن بسیاری از کاربران اینستاگرام هنوز شکایت دارند که حساب‌های کاربری‌شان ظاهراً گرفتار شادوبن اینستاگرام شده، تعداد فالوور آن‌ها کاهش‌یافته و به همان اندازه در عکس‌های خود لایک دریافت نمی‌کنند و پست‌های آن‌ها تحت عنوان هشتگ هایی که استفاده کرده‌اند نمایش داده نمی‌شوند.

شادوبن اینستاگرام یک اصطلاح مبهم است، اما به‌طورکلی محدود کردن نمایانی[1] محتوای کاربر توسط اینستاگرام به دلایل مختلف است، به صورتی که آن پست‌ها در جستجوها یا پیغام‌های صفحه اصلی فالوورها نمایش داده نمی‌شوند. این منجر به کاهش مشارکت شده و باعث می‌شود که یک کاربر گرفتار شادوبن، برای پیشرفت حساب کاربری خود دچار مشکل شود.

هرچند اینستاگرام به‌ تازگی اعلام کرد که هیچ شادوبنی وجود ندارد و محتوای افراد را به سبب ارسال بیش‌ از حد هشتگ و یا اقدامات دیگر پنهان نمی‌کند.  اما با این‌ حال می‌دانیم که کاربران قبلاً تجربه کرده‌اند که محتوای آن‌ها در جستجوهای هشتگ نمایش داده نمی‌شوند، برای مثال اینستاگرام در ماه فوریه اعلام کرد:
«ما متوجه شدیم که کاربران با جستجوی هشتگ های ما، در مواردی تجربه کرده‌اند که پست‌ها بالا نمی‌آید … در هنگام ایجاد محتوا، توصیه می‌کنیم به‌جای هشتگ‌ها بر اهداف تجاری خود تمرکز نمایید».

هر برداشتی که از این اطلاعیه داشته باشید، کاهش قابلیت جستجو و قابلیت مشاهده محتوا همچنان یک مسئله مهم برای کاربران اینستاگرام است. اتفاق‌نظر است که شادوبن، تلاش اینستاگرام برای جلوگیری از ارسال محتوایی است که برخلاف شرایط استفاده از خدمات آن‌ها است و کاربران را به انتشار محتوای جذاب، مرتبط و سرگرم‌کننده تشویق می‌کند تا مشارکت حقیقی و منصفانه از جامعه دریافت نماید.

اصطلاحات فنی در اینستاگرام(1):

اکنون موقع آن رسیده تا با آشنایی اصطلاحات فنی اینستاگرام گامی ابتکاری در پیج خود ایجاد کنید.آیا می دانید در چه مواقعی پیج شما شادوبن می شود؟ پرموت در اینستاگرام چه کاربردی دارد؟

البته، میزان فالوورها و مشارکت می‌تواند با به‌ روزرسانی الگوریتم اینستاگرام برای ایجاد تغییرات پیشرفته در سال‌های اخیر نیز پایین بیاید. به گفته الکس توبی کارشناس اینستاگرم، این تغییرات الگوریتمی باعث شده که تعداد زیادی از حساب‌های کاربری یک کاهش چشمگیر 50٪ یا بیشتر در مشارکت ببینند. همچنین لازم به ذکر است که تنها عدم مشارکت مانند سابق، به این معنی نیست که شما گرفتار شادوبن شده‌اید. شاید کاربران محتوای شما را مشاهده نمی‌کنند، چون شما محتوای خود در را یک‌زمان مطلوب پست نمی‌کنید و یا ممکن است هشتگ های شما مؤثر نبوده و کیفیت کار شما ضعیف شده باشد. 

پیشنهاد نئولایز : چگونه می توانید بازاریابی موفقی برای محصولات خود در فضای مجازی داشته باشید.رسیدن به قله در فضای مجازی در کمترین زمان بهمراه ارائه راهکارهای عملی

برای پی بردن به نکته که آیا محدودیت حساب کاربری شما به سبب الگوریتم اینستاگرام است و یا ممکن است حساب کاربری شما گرفتار شادوبن شده باشد، بررسی کنید که آیا فعالیت‌های شما در چارچوب قوانین اینستاگرام بوده است یا نه. همینطور می‌توانید با بررسی شاخص‌های مهم بازاریابی در اینستاگرام اطلاعات کامل تری نسبت عملکرد و وضعیت خود داشته باشید. 

حتی اگر شما در وجود شادوبن اینستاگرام تردید دارید، بهتر است ایمنی را رعایت کرده و از قوانین اینستاگرام پیروی نمایید. برخی از قواعدی که عدم رعایت آن‌ها می‌تواند حساب کاربری شمارا به‌طور کامل ممنوع کند، به شرح زیر است.

استفاده از ربات‌ها برای لایک، کامنت و افزایش مشارکت

به آخرین پست خود نگاه کرده و برخی از کامنت تا را بررسی کنید. آیا همه آن‌ها کامنت های واقعی هستند؟ احتمال دارد که حداقل برخی از آن‌ها کامنت های یک‌ کلمه‌ای، شکلک‌های تصادفی یا غیر مرتبط باشند. علی‌رغم تغییرات در API اینستاگرام در آوریل 2018 که دسترسی شخص ثالث به برخی داده و عملکردهای مشخص نظیر توانایی ارسال از طرف یک کاربر را محدود کرده است، به نظر می‌رسد برخی از خدمات رباتی از طریق کرک و وعده صدها لایک و کامنت این کار را انجام دهند.

با توجه به اینکه اینستاگرام برای پاک‌سازی پلتفرم و محدودیت استفاده از سرویس‌های شخص ثالث برای مشارکت خودکار برخلاف T&C تلاش می‌کند، مطمئن باشید که استفاده از ربات بازی کردن با آتش است، اینستاگرام مایل نیست که پلتفرم با تعاملات جعلی و هرزنامه پر شود، بنابراین پیگیری آن‌ها می‌تواند عواقبی برای حساب‌های کاربری متخلف داشته باشد.

بحث‌های زیادی در مورد caps در عملیات فالو وجود دارد و به نظر نمی‌رسد کسی پاسخ قطعی برای آن‌ها داشته باشد. گفتنی است، اگر شما هرروز تعداد زیادی از حساب‌های کاربری اینستاگرام را فالو و آنفالو کنید، اینستاگرام تعداد زیادی کامنت در یک‌ فاصله زمانی کوتاه یا لایک کردن پست‌های بی‌شمار در هر ساعت را به‌عنوان فعالیت جعلی تشخیص می‌دهد؛ و تا حدی که می‌دانیم این می‌تواند منجر به حداقل 24 ساعت ممنوعیت در فالو کردن حساب تان بشود. اگر از ربات های افزایش فالوور استفاده کنید در نمودارهای رشد داشبورد نئولایز نشان خواهد داد. 

دلایل دیگری علاوه بر استفاده از ربات‌ها وجود دارد که می‌تواند پست‌ها را تهدید به ممنوعیت کند. مشارکت با کیفیت پایین، از و در حساب شما، موجب آسیب به شهرت شما و جذابیت کمتر حساب شما برای فالوورهای واقعی است.

استفاده از نرم‌افزارهایی که برخلاف شرایط استفاده از خدمات اینستاگرام هستند

با به‌روزرسانی API اینستاگرام در آوریل توانایی ارسال خودکار به اینستاگرام اضافه شد.

اصطلاحات فنی در اینستاگرام(2):

با اصطلاحی نظیر کپشن و کامنت ها و اکسپلور  و کمپین ها آشنایی دارید.چگونه پست ها می توانند در اکسپلور نقشی در جذب فالوور ایفا کند؟آیا تاکنون کپشن برای پست های خود نوشته اید.در در جواب دهی به کامنت ها به صورت فعال هستید  یا به صورت خاموش؟

پیش‌ازاین، هر برنامه‌ای که به شما وعده ارسال مستقیم به اینستاگرام می‌داد، به‌نوعی قانون‌شکنی تلقی می‌شد و می‌توانست حساب کاربری شما را ممنوع یا گرفتار شادوبن کند، بنابراین این‌ یک رهایی بزرگ بود. با این‌ حال، برای ارسال خودکار به اینستاگرام، برنامه تا باید از API کسب‌ و کار اینستاگرام استفاده کنند. این بدان معنی است که در حال حاضر تنها پروفایل‌های کسب‌ و کار می‌توانند پست‌ها را برای انتشار خودکار زمان‌بندی کنند، بنابراین انتشار خودکار پست‌های شما بدون اتصال به API کسب‌ و کار، برخلاف T&C های اینستاگرام بوده و باید اجتناب شود.

ابزارهایی مانند Iconosquare، Later و Buffer و غیره که به شما اجازه زمان‌بندی انتشار خودکار پست‌ها را می‌دهند، توسط اینستاگرام تائید شده و مطابق با شرایط استفاده از خدمات آن است. Iconosquare درواقع شریک رسمی اینستاگرم است، می‌توانید آن را امتحان کنید!

استفاده از هشتک‌های ممنوع

اخیراً استفاده ازهشتگ‌های ممنوع افزایش‌یافته است. در ابتدای سال، هشتگ‌هایی که برای نمایش محتوای هرز و پورنو گرافی ربوده‌ شده بودند، تعداد محدودی از پست‌ها را نمایش می‌دادند. شما ممکن است از یک هشتگ کاملاً درست مانند #tgif، #boho و حتی #dogsofinstagram برای انتشار محتوای دوست‌داشتنی خود استفاده می‌کردید. اما چون هشتگ خاص توسط افرادی که محتوای کمتر دوست‌داشتنی را تبلیغ کرده و هر چیزی را برای هرکسی پخش می‌کنند، تصرف‌شده بودند. توصیه می‌کنم که استفاده از این هشتگ‎های ممنوعه می‌تواند سبب ایجاد شادوبن شود یا حداقل تأثیر منفی روی مشارکت شما داشته باشد. توصیه می‌کنم که همه هشتگ‌های ممنوع را از پست خود حذف کنید. هرچند، اگر حالا این هشتگ‌های ممنوع را بررسی کنید، خواهید دید که تمام محتوای مرتبط نمایش داده‌شده است. پیام ” پست‌های اخیر از # پنهان‌شده‌اند ” را پیدا نمی‌کنید. به نظر می‌رسد همه هشتگ تا که قبلاً ممنوع شده‌اند (که واضح است پورنو گرافی یا توهین‌آمیز نیستند) درواقع بازسازی‌شده‌اند!

بنابراین، اگر مایلید از #dogsofinstagram برای به اشتراک گذاشتن یک تصویر از #goodboye خود با جهان استفاده کنید، تنها از قدرت تصمیم‌گیری خود برای انتخاب هشتگ تان استفاده کنید و از هر هشتگی که ممکن است پرونوگرافیک یا تهاجمی قلمداد شود، اجتناب کنید.

استفاده بیش‌ از حد از هشتگ‏‌ها

یکی دیگر از اشتباهاتی که قبلاً تصور می‌شد نمایانی و مشارکت شما را در اینستاگرام تحت تأثیر قرار می‌دهد، استفاده خیلی زیاد از هشتگهای یکسان است. هرچند طبق گفته اینستاگرام استفاده بیش‌ از حد بسیاری از هشتگ تا معمولاً نمایانی شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، حتی استفاده از هشتگ های یکسان در پست‌ها برای حفظ تداوم، احتمال دارد محتوای شما به‌عنوان یک هرزنامه تلقی نماید.

بنابراین، موقع گذاشتن هر پست، در استفاده از هشتگ های یکسان محتاط باشید و خیلی متکی به استفاده از هشتگ های نام تجاری نباشید. نه‌ تنها برای گرفتار نشدن به شادوبن بلکه برای رسیدن به مخاطبان گسترده‌تر و افزایش شانس قابلیت کشف خود از طریق جستجوی هشتگ، از ترکیبی متنوع از هشتگ های مرتبط استفاده کرده و نگاه کنید که کدام هشتگ بازدیدکنندگان بیشتری را به اینستاگرام شما می‌آورد. (استفاده زیاد از هشتگ های مشابه کشف محتوای شما را محدود می‌کند)

در مقاله روش استفاده از هشتگ و روش‌های افزایش بهره‌وری می‌تونید اطلاعات کامل تری نسبت به استفاده هشتگ ها داشته باشید. 

 

از شما شکایت شده است!

اگر از حساب کاربری شما شکایت شده باشد، اینستاگرام می‌تواند تصمیم به بستن آن بگیرد – حتی اگر فکر می‌کنید که از هیچ قانونی تخلف نکرده‌اید. مواردی وجود دارد که در آن از حساب‌های کاربری تجاری توسط رقبا شکایت شده است. متأسفانه، شما همیشه نمی‌توانید انگیزه این افراد را برای شکایت غیرمنصفانه از حساب کاربری خود بفهمید. بااین‌حال، سیاست رسمی اینستاگرام، بازبینی محتوا در حساب کاربری شما قبل از تصمیم‌گیری است تا مطمئن شود که با T&C اینستاگرام سازگار است. اگر حساب کاربری شما غیرفعال شده باشد و مطمئن نیستید که چرا، می‌توانید از اینستاگرام درخواست کنید و امیدوار باشید که حساب کاربری شما مجدداً راه‌اندازی بشود.

آیا شکایت درواقع تأثیری در دسترسی به محتوای (Reach) و مشارکت شما دارد؟

شاید. شاید نه.

درهرصورت، اجتناب از انتشار محتوای توهین‌آمیز و اجتناب از استفاده از ربات‌ها یا برنامه‌های حقه‌بازی شخص ثالث، می‌تواند از این امر جلوگیری کند. درنهایت، بعید است که اینستاگرام در تلاش خارج کردن افراد باشند. آن‌ها می‌خواهند مردم را در پلتفرم نگهدارند. 

برای بهبود محتوای خود و افزایش مشارکت می‌تواند بعد از شناخت مخاطبین خود از روش‌های نوشتن کپشن موثر استفاده کنید و با این روش مشارکت کاربران خود را افزایش دهید. 

نحوه حذف شادوبن اینستاگرام

اگر هنوز معتقد هستید حسابتان گرفتار شادوبن شده یا 100٪ از وجود شادوبن اینستاگرام اطمینان ندارید اما مایلید جانب احتیاط را نگه‌دارید، به این نکات توجه کنید

از ربات تا برای افزایش فالوورهای خود و مشارکت خودکار استفاده نکنید!

از برنامه‌های شخص ثالثی که با شرایط استفاده از خدمات اینستاگرام پیروی نمی‌کنند، اجتناب کنید، مانند برنامه‌هایی که بدون دسترسی به API کسب‌وکار اینستاگرام، تصاویر را مستقیماً به‌حساب کاربری شما ارسال می‌کنند.

با اجتماع خود ارتباط برقرار کنید. برای گذاشتن کامنت های هدفمند تلاش کرده و وقت بگذارید.

از هشتگ هایی مرتبط با محتوای خود استفاده کنید.

 • از T&C اینستاگرام پیروی کنید

پیروی از این نکات، بهترین فرصت برای حفظ سطح بالای نمایانی و مشارکت شما است و می‌توانید حساب کاربری خود را در پلتفرم پیشرفت دهید. حتی اگر شادوبن اینستاگرام همان چیزی نیست که ما در ابتدا تصور می‌کردیم، آگاهی از قوانین اساسی و شیوه‌های بهتر، مفید خواهد بود

[1] visibility

10 نظرات

 • سینا

  جولای 11, 2019 - 5:23 ب.ظ

  سلام ممنون از مقاله مفیدتون این مطلب شما کاملا درست بود و یک واقعیت اما مشکل من خیلی از اینی که شما گفتید بیشره. من به تازگی در اینستا صفحه وا کردم و چون قبلا با توییتر کار کرده بودم اهمیت هشتگ رو میدونستم. اما صفحه من از همون ابتدای ایجاد امکان تنها 5 هشتگ برای هر پست داشت و اون 5 مورد رو هم تنها به خودم و فالوورهام نشون میداد. با چند میل دیگه چندتا صفحه دیگه وا کردم همه این مشکل رو داشتن واقعا کلافه شدم. ممنون میشم اگه علتی واسش وجود داره راهنماییم کنید.

  • ادمین

   جولای 16, 2019 - 4:10 ب.ظ

   سلام
   اگر اکانت شما بیزینس هست تنها راه اینکه تشخیص بدین هشتگ شما موثر بوده، توسط دیگران دیده شده یا نه آمارهایی بازدیدی هست که به ازای هر پستی داده میشه
   به این نکته توجه کنید که محتوای نمایشی در هر هشتگ تا حدودی اختصاصی است. به طوری که ممکن است اطلاعاتی که در هشتگ برای شما نمایش می‌دهد با چیزی که در یک هشتگ برای من نشان میدهد متفاوت باشد. در واقع تا حدودی محتوا کاستوم هست. این موضوع رو میتونید با گوشی خودتون و بخش جستجوی هشتگ سرویس نئولایز بررسی کنید و تفاوتش را ملاحظه بفرمایید.
   در مورد اینکه میفرمایید ۵ تا هشتگ بیشتر نمیزنید بفرمایید اگه ۵ تا هشتگ بیشتر بزنید چی میشه؟ در صفحات هشتگ نشون داده نمیشه یا کلا تگ نمیشه؟
   بنده خودم معتقدم به خاطر تغییراتی که اینستاگرام در طول یک ماه گذشته در زیر ساخت خودش میده، ممکن است اختلالاتی وجود داشته باشد. اما این موضوع موقت و قابل اصلاح هست.
   قاعدتا اگر از تعداد معقول هشتگ و هشتگ های مرتبط استفاده کنید بیشترین اثر بخشی را برای یک پست خواهید داشت.

 • ممد

  آگوست 6, 2019 - 9:43 ب.ظ

  سلام،اقا من اینستامو ک باز میکنم همش عکس جنگل و منظره و درخت میاره بالا،داخل سرچش.میخاستم بدونم دلیلش چیه؟؟؟؟

  • ادمین

   آگوست 8, 2019 - 3:58 ب.ظ

   توی بخش جستجوی اینستاگرام بر اساس پست هایی که شما فعالیت کردین یا قبلا دیدین تغییر می‌کنه
   احتمالا قبلا از صفحه اکسپلور یا همون سرج اینستاگرام استفاده نکرده اید که مناظر طبیعی براتون میاره
   یه مدت که محتوای مورد علاقتون رو جستجو کنید، لایک کنید و فعالیت کنید، توی این صفحه محتوای مرتبط با موضوع شما رو میاره

 • بهار

  آگوست 31, 2019 - 3:14 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.ببخشید چرا اینستاگرام ۀدرس وب سایت منو بلاک کرده؟؟چجوری میتونم آدرس وب سایتمو از بلاکی اینستا در بیارم؟؟ تا توو بخش بیو لینک میزارم نمیزاره سیو کنم و میگه لینک بلاک شده است

  • ادمین

   آگوست 31, 2019 - 3:57 ب.ظ

   این اختلال اینستاگرام برای یه سری از لینک های وب سایت ها هست
   پیشنهاد میکنم از لینک های واسط مثل bit.ly استفاده کنید تا مشکل موفقتا حل بشه

 • محمدرضا

  سپتامبر 6, 2020 - 11:51 ق.ظ

  با سلام
  من یه پیج شخصی دارم که توش 5 تا پست دارم
  ولی کسی که فالوم نکرده تعداد پستامو صفر میبینه دلیلش چیه

  • ادمین

   سپتامبر 26, 2020 - 5:02 ب.ظ

   سلام والا بسیار دیده شده که اینستاگرام در نمایش اعداد مشکل داره
   و تنها چیزی که به ذهنم میرسه اینه که این اعداد بعد از یه مدت یا با یه تغییراتی مثل لاگ این و لاگ اوت کردن یا افزایش چند نفره فالوور اوکی میشه
   به طور کلی اینطوری هست که اعداد به صورت دوره ای آپدیت میشه مثلا اگر شما تعداد فالورتون رو کم یا زیاد بکنید به لحظه تغییر نمیکنه عددش
   اما خب در چنین مواقعی که پیش میاد معمولا اینطوریه که عدد خطای نرم افزاری هست که بعد از یه مدت یا با اکشن هایی که گفتم امکان اصلاحش هست

 • وکیل

  نوامبر 4, 2020 - 6:04 ب.ظ

  سلام قبلا پستام بالای ۳ هزار بازدید میگرفتن ولی الان ۳۰۰ الی ۵۰۰ بازدید نمی گرفتن دلیلش چیه ؟ ممنون

  • ادمین

   دسامبر 7, 2020 - 6:53 ب.ظ

   در زمان کاهش بازدید بررسی بفرمایید که چه اتفاقی افتاده
   اگر ربات استفاده میکردین و الان نمیکنید عدد ویوی قبلی فیک بوده و عدد الان واقعی
   ویو را بررسی کنید که توی پست های قبلی از کدوم منبع می‌اومده و الان کدوم سورس کم شده
   منبع هشتگ یا دکر یا مسائل دیگر
   معمولا این تغییر ویویو به خاطر اجرای یک عمل فیک هست یا تغییر عمده مثل تغییر موضوع پیج اما کل نیاز به بررسی عددهای اینستایت های پستهای قبلی و بعدی هست تا بشه دقیق تر بیان کرد

پاسخ دهید