افزایش لایک در اینستاگرام : ۳۰ ایده استراتژی و توصیّه

افزایش لایک در اینستاگرام : ۳۰ ایده استراتژی و توصیّه

نویسنده :صفایی
به‌روز رسانی :۰۵ دی ۱۳۹۹

این داستان رایجی است – یک کسب و کار حساب اینستاگرامی می‌سازد به امید بازاریابی محصول فوق‌العاده‌اش میان ۶۰۰ میلیون کاربر این پلتفرم. یک ماه بعد – ۱۰ عکس این شرکت هر کدام تعداد کمی لایک دارند و هیچ پیشرفت قابل توجّهی مشاهده نمی‌شود.

این راهنما با ۳۰ ایده، استراتژی و توصیّه به شما آموزش می‌دهد چگونه لایک‌های بیشتری در اینستاگرام به دست آورید تا بتوانید درهای بسته موفقیّت در اینستاگرام را باز کنید.بیایید شروع کنیم.

عکس‌های با کیفیّت بگیرید

کپشن در اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:7 نکته جادویی برای نوشتن بهترین کپشن‌های اینستاگرام

این ممکن است خیلی بدیهی به نظر بیاید ولی از تعداد کسانی که به آن توجّه نمی‌کنند متعجّب خواهید شد. شما نیازی به یک DSLR چند هزار دلاری برای پست‌های عالی اینستاگرامی ندارید، ولی می‌بایست حدّاقل مطمئن شوید که نورپردازی خوبی دارید و فوکوس تصویر دقیق است. اگر می‌خواهید عکس‌هایی با جلوهٔ خوب بیاندازید پیشنهاد ما یک گوشی هوشمند جدید (مانند آیفون یا گلکسی) است. عکس‌های خوب طبیعتاً زیبایی بیشتری دارند و این به معنای لایک‌های بیشتر است.

 از یک فیلتر ثابت استفاده کنید

افزایش لایک در اینستاگرام

با اینکه شاید به نظر بیهوده برسد، داشتن ثبات در طرح‌های فیلتر عکس‌ها یکی از راه‌های اصلی برای ساختن برند اینستاگرامی شماست. استفاده از یک مجموعه فیلترها (یک یا دو) برای تمام عکس‌ها به شما در ساخت و حفظ یک هویّت بصری ثابت در حساب اینستاگرامی‌تان کمک می‌کند. این امر عکس‌های شما را در فید دنبال‌کنندگان‌تان در لحظه قابل شناسایی می‌کند و باعث شناخته شدن بیشتر شما و دریافت لایک‌های بیشتر می‌شود.

 پست‌هایتان را در دیگر پلتفرم‌ها به اشتراک بگذارید

حساب اینستاگرامی‌تان را به دیگر پلتفرم‌های رسانهٔ اجتماعی (مانند فیسبوک و توییتر) متّصل کنید تا خود حساب و محتوای آن را در کانال‌های مختلف به اشتراک بگذارید. این کار کمک می‌کند تا ترافیک و بازدیدی که در دیگر پلتفرم‌ها به وجود می‌آورید به سمت پروفایل اینستاگرامی‌تان هدایت شوند که باعث افزایش لایک در اینستاگرام (و همچنین دنبال‌کنندهٔ بیشتر) خواهد شد. بلاگ شما مکانی بسیار خوب دیگر برای به اشتراک گذاشتن پست‌های اینستاگرامی‌تان است.

 از هشتگ‌های بومی استفاده کنید

استفاده کردن از هشتگ‌های بومی راهی فوق‌العاده برای برقراری ارتباط با مشتریان احتمالی اطراف شما است. حساب‌های سرشناس بومی را پیدا کنید (با یک جستجوی گوگل با عنوان «حساب‌های برتر در [شهر مورد نظر]») و ببینید از چه هشتگ‌هایی برای عکس‌هایشان استفاده می‌کنند. از این هشتگ‌ها استفاده کنید و احتمال زیادی وجود دارد که بتوانید با اطراف نزدیک‌تان یا حساب‌هایی که ممکن است به پست‌ کردن عکس‌های شما علاقه‌مند باشند ارتباط برقرار کنید. این کار به شما در پیدا کردن دنبال‌کننده بیشتر و افزایش  لایک‌ در اینستاگرام کمک می‌کند.

افرایش لایک در اینستاگرام

 از هشتگ‌های معروف استفاده کنید


پیشنهاد نئولایز:چگونه از هشتگ اینستاگرام برای گرفتن بهترین نتایج استفاده کنیم؟

با اینکه این کار برای ارتباط گرفتن با کاربران اطراف شما آنقدر تأثیرگذار نیست ولی استفاده از هشتگ‌های معروف می‌تواند به رسیدن به کاربران بیشتر کمک کند. استفاده از هشتگ‌های معروف کمک می‌کند تا عکس شما توسط افراد بیشتری دیده شود که خود راهی آسان برای افزایش لایک‌ در اینستاگرام است. به یاد داشته باشید که اینها لایک‌های با کیفیّتی نیستند ولی اگر شما تنها به دنبال راهی برای ارتقای اعتبار حساب‌تان هستید، این راه خوبی است.

افزایش لایک در اینستاگرام

یک مکان را تگ کنید

تگ کردن یک مکان در عکس‌تان به آسان‌تر دیده شدن آن توسط افراد در منطقه‌ شما کمک می‌کند. تگ کردن یک مکان عمومی (مانند منطقه جنوبی لس‌آنجلس به جای یک رستوران بخصوص) احتمال دیده شدن آن را افزایش می‌دهد. افرادی که به دنبال عکس‌های نزدیک آن اطراف هستند احتمال دارد با آن ارتباط برقرار کنند، پس شما شانس بیشتری برای به دست آوردن لایک هستید.

 عکس‌های پشت صحنه به اشتراک بگذارید

رسانهٔ اجتماعی مکانی برای به اشتراک گذاشتن لحظه‌هایی خودمانی‌تر از کسب و کارتان با طرفداران و دنبال‌کنندگان است که به شما در ساختن شخصیّت برندتان و قدرت بخشیدن به ارتباط احساسی با مشتریان‌ کمک می‌کند. به دنبال‌کنندگان‌تان تصویری از پشت صحنه کسب و کارتان ارائه دهید – یک محصول در حال تولید را پیش‌نمایش دهید، کارکنان خود را به آنها معرّفی کنید، یا آنها را به یک تور دفترتان ببرید. این گونه محتوا منحصربه‌فرد و درگیرکننده هستند و قابلیّت لایک گرفتن از دنبال‌کنندگان در آنها بالاست.

 یک قرعه‌کشی میان لایک کنندگان پست برگزار کنید


پیشنهاد نئولایز:هفت ایدهٔ خلّاق برای مسابقات اینستاگرامی

همه عاشق محصولات رایگان هستند! برگزار کردن یک قرعه‌کشی ساده برای اهدای جایزه یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش لایک بیشتر در اینستاگرام است. از آنجا که موانع برای ورود بسیار محدود هستند (تنها یک دبل کلیک نیاز است)، دریافت هزاران لایک بر روی عکس قرعه‌کشی بسیار آسان است. عکسی جذّاب و درگیرکننده از جایزه خود بسازید (بهترین انتخاب محصول شماست) و یک کپشن ساده «این عکس را برای بردن جایزه لایک کنید» زیر آن بنویسید.

یک قرعه‌کشی میان تگ شده ها برگزار کنید

درست مانند یک اهدای جایزه میان کاربرانی که یک پست را لایک می‌کنند، قرعه‌کشی میان تگ‌شده‌ها برای جذب دنبال‌کنندگان بیشتر راهی مؤثر است. همان تاکتیک‌ها قابل اجرا هستند ولی حتماً از کاربران بخواهید دو (یا چند) نفر از دوستان‌شان را برای ورود به قرعه‌کشی تگ کنند – این امر باعث پخش شدن بیشتر عکس می‌شود و در نتیجه افراد بیشتری آن را خواهند دید و ورودی‌ها افزایش خواهند داشت. این کار باعث به دست آوردن دنبال‌کنندگان بیشتر و لایک‌های بیشتر در عکس‌های آینده‌تان خواهد بود.

لایک در اینستاگرام

 با یک اینفلوئنسر همکاری کنید

یک اینفلوئنسر در صنعت خودتان برای همکاری پیدا کنید. از آنها بخواهید با محصول شما عکس بگیرند و آن را هم در صفحهٔ خودتان و هم در صفحهٔ وی منتشر کنید. این کار به کسب و کار شما کمک می‌کند به افراد بیشتری در بازار هدف‌تان برسید و اعتبار شما را با یک تأیید اجتماعی ارتقا می‌دهد. دنبال‌کنندگان اینفلوئنسرها تصمیمات آنها را در نظر می‌گیرند، بدین ترتیب افرادی که پست اینفلوئنسرها را دنبال می‌کنند انگیزهٔ بیشتری برای خرید محصولات شما خواهند داشت.

افزایش لایک

ادمین مهمان داشته باشید

وقتی یک اینفلوئنسر صفحهٔ شما را به صورت موقّتی اداره کند برنامه‌های صفحهٔ شما دچار تغییر می‌شود. اطمینان حاصل کنید که اینفلوئنسر به دنبال‌کنندگانش پیش از مدیریّت موقّت صفحهٔ شما اطلاع‌رسانی می‌کند – این کار دنبال‌کنندگان وی را از صفحهٔ شما آگاه می‌کند و دنبال‌کنندگان صحفهٔ شما را افزایش می‌دهد و لایک‌های شما را افزایش می‌دهد. این کار همچنین باعث افزایش اعتبار شما و جذب طرفداران اینفلوئنسر به برندتان خواهد شد.

لایک در اینستاگرام

با دیگر برندها همکاری کنید

همانند همکاری با اینفلوئنسرها، همکاری با یک برند که دارای یک محصول تکمیل کننده در صنعت شماست (نه یک رقیب) می‌تواند به شما در ارتباط‌گیری با افراد بیشتری در بازار هدف مورد نظرتان کمک کند. حتی می‌توانید یک قدم فراتر بروید و با برند دیگر همکاری کنید و به قید قرعه هدیه‌ای بدهید که شامل محصولات هر دو برند باشد. این کار مخاطبان را بسیار جذب می‌کند و می‌تواند به هر دو برند در افزایش دنبال‌کننده و لایک پست‌ها کمک کنید، و در نتیجه فروش را در آینده نزدیک ارتقا دهد.

لایک در اینستاگرام

پست‌هایتان را تبلیغ کنید

با اینکه اینستاگرام مانند فیسبوک محدود نیست، افزایش محبوبیَت بدون هزینه می‌تواند برای برندها دشوار باشد. استفاده از پلتفرم تبلیغات اینستاگرام برای تبلیغ پست‌ها می‌تواند به شما در رساندن پست‌ها به افرادی که شما را در حال حاضر دنبال نمی‌کنند کمک کند. توانایی‌های هدف‌گذاری قدرتمند آن (که همانند پلتفرم تبلیغات فیسبوک است) به شما امکان انتخاب دقیق افرادی که تبلیغ شما را می‌بینند را می‌دهد. اگر هدف‌گذاری شما درست باشد و محتوای شما درگیرکننده، می‌توانید شرط ببندید که دنبال‌کنندگان شما توسط افرادی که به کسب و کارتان علاقه‌مند هستند افزایش می‌باید که به معنای لایک‌های بیشتر است.

 ویدئو

زمانی که شما به فید شلوغ اینستاگرام نگاه می‌کنید انواع دیگر رسانه‌ها معمولاً از عکس درگیرکننده‌تر هستند. اولین نوع این رسانه‌ها ویدئو است. پست کردن ویدئو با توضیحاتی دربارهٔ محصول شما، یک تیزر از محصول جدید یا ایده‌ای جالب برای محتوا می‌تواند از یک عکس ساده جذّاب‌تر باشد. مطئمن شوید که ویدئو شما به صدا متکی نیست – بسیاری از افراد از اینستاگرام خود در مکان‌هایی استفاده می‌کنند که پخش صدا برایشان ممکن نیست.

لایک در اینستاگرام

 بومرنگ

بومرنگ یکی از انواع محتوا است که جایی میان GIF و ویدئو قرار می‌گیرد، یک ویدئو کوتاه که جلو عقب می‌شود (نامش به همین دلیل انتخاب شده). پست کردن یک بومرنگ یکی دیگر از راه‌های عالی برای جلب توجّه دنبال‌کنندگان است. مطمئن شوید که جالب است – بومرنگی با یک حرکتی دراماتیک و سریع درگیرکننده‌ترین حالت را دارد.

 کاروسل Carousel

تا همین اواخر قالب کاروسل اینستاگرام خارج از تبلیغات موجود نبود. ولی حالا همه می‌توانند از آن استفاده کنند و کاروسل تبدیل به راهی عالی دیگر برای به اشتراک گذاشتن رسانه‌ها در این پلتفرم محتوای بصری شده است. از کاروسل برای نشان دادن چندین لحظه از یک رویداد استفاده کنید، تا بتوانید روایتی برای مخاطبان به اشتراک بگذارید، یا چند تصویر منتخب از محصولات‌تان را مشخّص کنید.

حساب‌های بانفوذ را تگ کنید

به دنبال حساب‌های بانفوذ در صنعت خود بگردید و آنها را در پست‌هایتان تگ کنید‌ (در خود عکس و نه در کپشن آن). این کار نه تنها این حساب‌ها را از عکس‌های جدیدتان آگاه می‌کند بلکه همچنین عکس‌هایتان را در بخش «تگ شده‌»‌های فید صفحهٔ آنها نمایش می‌دهد. این راهی کارآمد برای ارتباط برقرار کردن با افراد بیشتر در بازار هدف‌ شما است و می‌تواند باعث پست شدن تصاویر شما در این صفحه‌های معروف شود. 

لایک در اینستاگرام

عکس‌های مشتریان و کاربران

پست‌ کردن عکس‌هایی از مشتریان و کاربران شما راهی فوق‌العاده برای تعاملی خودمانی‌تر با افرادی است که باعث موفّقیّت کسب و کار شما می‌شوند. نه تنها این عکس‌ها واقعی‌تر هستند (عکس‌ها با آدم‌ها بهتر از عکس‌های بدون آدم‌ها جواب می‌گیرند)، بلکه آنها همچنین باعث تعامل بیشتر نیز می‌شوند – به معنای لایک و دنبال‌کننده. تگ کردن خود افراد عکس‌ها در پست باعث افزایش احتمال دیده شدن آن توسط خودشان و اطرافیانشان می‌شود – به معنای تعامل بیشتر.


 پست‌های «دوستی را تگ کن»

پست کردن محتوایی مرتبط با صنعت، برند و محصول شما یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش لایک بیشتر در اینستاگرام است. موضوع آن می‌تواند هر چیزی باشد، محصولاتی که افراد دیگر ممکن است دوست داشته باشند، ویدئو‌های خنده‌دار یا میم (meme). به طور مثال شما می‌تواند یک عکس از آخرین محصول‌تان با یک فراخوان به اقدام در کپشن بگذارید: «دوستی را احتمال از این خوشش می‌آید را تگ کنید!». این کار آگاهی درباره برند شما را با مخاطبان واقعی افزایش می‌دهد.

نقل قول پست کنید 

فکر کردن به ایده‌های مختلف برای محتوای پست‌ها در اینستاگرام می‌تواند کاری دشوار باشد. یکی از قالب‌های درگیرکننده محتوا نقل قول‌ها هستند. چون که نقل‌ قول‌ها معمولاً به صورت یک متن واضح بر روی یک پیش‌زمینه ساده پست می‌شوند جلب توجّه می‌کنند و راحت خوانده می‌شوند. پست کردن نقل قول‌هایی که به دنبال‌کنندگان‌تان مرتبط باشد راهی عالی برای جذب آنهاست و این یعنی لایک‌های بیشتر. یک جستجوی سریع گوگلی برای «نقل قول درباره [موضوع]» شما را به محتواهایی بسیار خوب می‌رساند – یا اینکه می‌توانید خودتان دست به قلم شوید!

محتوای تولید شده توسط کاربران پست کنید


پیشنهاد نئولایز:هشت برنامه و راهکار عملی برای برنامه‌ریزی در شبکه‌های اجتماعی

محتوای تولید شده توسط کاربران یکی از نکات قوّت حضور مداوم در رسانه‌های اجتماعی است. افرادی که طرفدار برندهایی هستند که در رسانه‌های اجتماعی فعّال‌اند معمولاً محتواهایی مرتّبط با این برندها پست می‌کنند. به جای تنها لایک کردن یا نظر دادن زیر این عکس‌ها، یا حتّی ارتباط گرفتن با این کاربران، چند دقیقه وقت بگذارید و عکس آنها را ریپست کنید، و به تولید کننده اصلی پست اشاره کنید. این محتوایی حقیقی است و دیگر کاربران را تشویق می‌کند تا محتوای خودشان را به اشتراک بگذارند – این امر باعث افزایش لایک‌های شما می‌شود و به شما در افزایش پست‌هایتان کمک می‌کند.

 بر روی عکس‌های محبوب نظر بگذارید


پیشنهاد نئولایز:7 نکته جادویی برای نوشتن بهترین کپشن‌های اینستاگرام

فید کاوش (Explore feed) راهی عالی برای پیدا کردن محتوای جدید برای تعامل است. اگر شما حساب‌هایی با صنعت مشخّص را دنبال می‌کنید، متوجّه خواهید شد که پر از محتوای مرتبط هستند. پست‌های محبوب را پیدا کنید و زیر آنها نظر بگذارید – تنها یک نظر ساده جوابگو است! افراد دیگری که با این پست در ارتباط هستند (و همینطور صفحه‌ٔ پست کننده آن) نظر شما را خواهند دید و ممکن است باعث شود بخواهند بیشتر درباره برند شما یا بازدید از صفحه‌تان بدانند، همه اینها به معنای گسترش ارتباطات، تعامل و لایک است.

 افراد بیشتری را دنبال کنید

ساده است! از فید کاوش خود استفاده کنید تا افرادی در صنعت‌تان که عکس‌های جالبی درباره موضوعات مرتّبط به محصولات شما دارند را پیدا کنید. با این افراد ارتباط بگیرید (آنها را دنبال کنید، پست‌هایشان را لایک کنید و زیر آنها نظر بگذارید) و خواهید دید که آنها نیز شما را دنبال خواهند کرد و با عکس‌های شما تعامل خواهند داشت. دنبال کردن چند حساب جدید در روز عادت خوبی است – این کار همچنین باعث افزایش دنبال‌کنندگان شما می‌شود، به این معنا که صفحهٔ شما برای بازدیدکنندگان آتی بااعتبارتر به نظر می‌آید.*

به طور مسمتر پست بگذارید


پیشنهاد نئولایز:چهار نکته طلایی برای تولید محتوای باکیفیّت اینستاگرام

*این ممکن است به نظر مهّم نیاید ولی حفظ یک برنامه مستمر می‌تواند در به دست آوردن لایک‌های بیشتر به شما کمک کند. پست کردن مستمر به این معناست که شما دائماً با دنبال‌کنندگان خود در تعامل هستید و دنبال‌کنندگان جدید به دست می‌آورید، این امر به شما کمک می‌کند یک سطح ثابت از تعامل با مخاطبان را حفظ کنید و به رشد صفحهٔ خود ادامه دهید. پست نکردن به مدّت طولانی می‌تواند باعث آنفالو کردن دنبال‌کنندگان حال حاضرتان شود و در نتیجه آن تعامل مخاطبان در پست‌های آتی شما کاهش پیدا می‌کند. برای به حدّاقل رساندن این ریسک اطمینان حاصل کنید که شما حدّاقل هر چند روز یک بار پست جدیدی دارید.

 در زمان‌های پر بازدید پست بگذارید

به اشتراک گذاشتن یک پست در زمانی که بیشتر دنبال‌کنندگان شما در حال استفاده از اینستاگرام هستند احتمال دیده شدن آن را افزایش می‌دهد و در نتیجه احتمال لایک کردن آن هم توسط آنها افزایش می‌یابد. این یک تأثیر مرکب دارد، همانطور که فید اینستاگرام دیگر بر اساس زمان پست نشان داده نمی‌شود – داشتن عکسی که تعامل بالایی دارد احتمال اینکه در بالای صفحهٔ دنبال‌کنندگان قرار گیرد را افزایش می‌دهد – و این به معنی لایک‌های بیشتر است.

 سؤالی بپرسید

یک حرکت رایجی که در بسیاری از پست‌های پرطرفدار اینستاگرام خواهید دید داشتن یک سؤال در کپشن است. یک سؤال در کپشن عکس (که قطعاً به عکس مرتبط است) درگیرکننده‌تر است و باعث می‌شود که بینندگان آن فکر کنند. احتمال اینکه افرادی که با نظر دادن با پست تعامل داشته‌اند آن را لایک کنند بیشتر است – این یک عادت است که می‌تواند به افزایش لایک شما در اینستاگرام کمک کند.

لایک در اینستاگرام

 از موضوعات داغ روز بهره‌برداری کنید

همیشه یک بحث روز وجود دارد که در اینترنت داغ است. ممکن است یک عکس خنده‌دار ، ویدئویی در فیسبوک یا یک خبر باشد، هرکدام از اینها موقعیّتی برای کسب و کارها ایجاد می‌کنند که از آنها بهره‌ ببرند تا لایک‌های بیشتر در اینستاگرام به دست آورند. محتوایی مرتبط با این موضوعات پست کنید. سعی کنید محتوایی مرتبط تولید کنید که زیرکانه و جالب باشد.

 تخفیف‌ها و حراج‌ها را پست کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای تبدیل کردن دنبال‌کنندگان اینستگرام به مشتری (فروش بیشتر) پست کردن حراج‌ها در صفحه‌تان است. یک عکس ساده از محصول شما با متنی شبیه این «۳۰٪ تخفیف در این هفته!» به راحتی فهمیده می‌شود، و افراد معمولاً آن را ذخیره و لایک می‌کنند تا آن را به یاد داشته باشند. شما می‌توانید یک قدم فراتر بروید و چیزی شبیه به این نیز بگویید «در فروشگاه به ما نشان دهید که صفحهٔ ما را دنبال می‌کنید و ۳۰٪ تخفیف بگیرید.» این تعداد دنبال‌کنندگان شما را افزایش می‌دهد و در نتیجه لایک‌های بیشتری در آینده به دست می‌آورید.

 از استوری اینستاگرام استفاده کنید

استوری اینستاگرام رقیب مستقیم استوری اسنپچت است. به کاربران این امکان را می‌دهد محتوایی را تنها به مدت ۲۴ ساعت در صفحه‌شان قرار دهند. بخشی کم زرق و برق‌تر این پلتفرم است – پس شما می‌توانید در آن کمی راحت‌تر باشید، و به بی‌عیب بودن محتوا کمتر فکر کنید. اعلام حراج‌های جدید، معرفی کارکنان خود و یا دیگر بخش‌های جالب کسب و کارتان را در استوری قرار دهید.

پیشنهاد نئولایز:پنج سنجهٔ کلیدی اینسایت های اینستاگرام، که در موردشان باید بدانید

لایو اینستاگرام

همانند فیسبوک، اینستاگرام نیز پلتفرم لایو را اخیراً اجرایی کرده که به کاربران امکان پخش مستقیم از گوشی موبایل (در حالت تصویر عمودی) می‌دهد. یک راه جذاب استفاده از لایو اینستاگرام میزبانی یک بخش زنده سؤال و جواب است که در آن طرفداران شما و دنبال‌کنندگان می‌توانند سؤالاتی درباره کسب و کار، برند و محصولات شما بپرسند. از چند روز پیش از میزبانی یک بخش سؤال و جواب درباره آن اطلاع‌رسانی کنید تا آگاهی لازم ایجاد شود – اگر مطمئن نیستید که بازدید آن به اندازه خواهد بود، اشاره به اینکه هدایا و تخفیف‌هایی در پخش زنده اهدا خواهند شد می‌تواند به افزایش بازدیدکننده‌ها کمک کند.در پایان

اینها ۳۰ ایده، استراتژی و توصیه برای افزایش لایک بیشتر در اینستاگرام بود. می‌خواهم در پایان این مقاله یادآوری کنم که لایک‌های اینستاگرام یک معیار سطحی است. آنها می‌توانند به شما دلگرمی بدهند ولی معمولاً مستقیماً تبدیل به فروش برای کسب و کار شما نمی‌شوند.

از تعاملی که به دست می‌آورید با بازاریابی مؤثر بهره لازم را ببرید – اگر برای کسب درآمد بیشتر در اینستاگرام تلاش نکنید، استفاده از این پلتفرم برای کسب و کار شما بی‌معنا خواهد بود.

اینستاگرامرهای عزیز، با آرزوی موفقیت!

نظر شما :