24 شاخص تحلیل اینستاگرام که هر بازاریابی باید بداند

24 شاخص تحلیل اینستاگرام که هر بازاریابی باید بداند

نویسنده :صفایی
به‌روز رسانی :۰۵ دی ۱۳۹۹

آیا شاخص‌های تحلیل اینستاگرام را می‌شناسید؟به‌ عبارت‌ دیگر:

  • آیا تفاوت بین reach و impression را می‌دانید؟
  • آیا می‌دانید نرخ مشارکت چگونه محاسبه می‌شود؟
  • آیا می‌دانید tabs back یا tabs forward چیست؟

اگر احساس می‌کنید که در بین کلمات بی‌معنی و اصطلاحات اینستاگرام سردرگم شده‌اید، به این مقاله خوش‌آمدید.

آشنایی کامل با شاخص‌های تحلیل اینستاگرام کار ساده‌ای نیست. با این‌ حال، اگر شما می‌خواهید در دنیای خشن و بی‌رحمانه برندها و مارک‌های تجاری و رقبایی که برای جایگاه خود مبارزه می‌کنند، دوام بیاورید، آشنایی با این شاخص‌ها اجباری است.

بدون فهم شاخص‌های تحلیلی ، نمی‌توانید تأثیر تاکتیک‌های تجاری خود را ارزیابی کنید؛ و بدون درک تاکتیک‌های مؤثرتر، قادر به رسیدن به اهداف خود نیستید.

استراتژی در اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:چگونه طراحی استراتژی در اینستاگرام باعث رشد پیچ می شود؟

یک استراتژی بازاریابی مناسب در اینستاگرام، متشکل از یک هدف مشخص، جامعه هدف مشخص، تاکتیک‌های عملیاتی و شاخص‌هایی برای ارزیابی عملکرد است. اگر قطعه‌ای از یک زنجیره‌ای از دست برود، تمام زنجیره شکسته خواهد شد.

بنابراین در مقاله امروز، همه موارد لازم درباره شاخص‌های تحلیلی اینستاگرام شامل، معنی آن‌ها، مکان آن‌ها و مهم‌تر از همه، آنچه برای افزایش بازاریابی اینستاگرام خود لازم دارید را یاد می‌گیرید. آموزش‌های ما شاخص‌های تحلیلی عمومی، استوری‌ها و آگهی‌های تبلیغاتی اینستاگرام را پوشش می‌دهد.

شاخص های عمومی اینستاگرام

دسترسی به محتوا(reach)

  • Reach تعداد کاربران یا اکانت هایی است که حداقل یک پست شما را دیده‌اند.
  • Reach rate یا نرخ دسترسی به محتوا عبارت است از تعداد کاربرانی که از پست شما بازدید کرده‌اند تقسیم‌ بر تعداد کل فالوورهای شما
  • Reach همیشه به‌صورت عدد و Reach rate به‌ صورت درصد نشان داده می‌شود.
  • «متوسط ​​نرخ دسترسی به هر پست نیز متوسط نرخ دسترسی (reach rate) همه پست‌های ارسالی شما در یک بازه زمانی را مشخص است

 میزان بازدید محتوا(IMPRESSIONS)

افزایش فالوورها
پیشنهاد نئولایز:چگونه فالوور اینستاگرام خود را از صفر به ۱۰۰۰ برسانیم؟

IMPRESSIONS تعداد دفعات بازدید پست، استوری‌ها یا پروفایل شما در یک دوره زمانی مشخص است. اینستاگرام تعداد دفعاتی که پست شما بازدید شده را حساب می‌کند، به طوری که یک پست را می‌توان چندین بار مشاهده کرد، یک پروفایل می‌تواند چندین بار بازدید بشود و البته می‌توان یک استوری را چند بار تماشا کرد.

به‌ عنوان‌ مثال: اگر یک نفر پست شما را سه بار دیده است، این به‌عنوان 1 دسترسی به محتوا (Reach) و 3 بازدید از محتوا (IMPRESSIONS) به‌ حساب می‌آید.

 نرخ مشارکت(Engagement rate) و نرخ مشارکت در دسترسی(Engagement on reach)

نرخ مشارکت: همه لایک‌ها، ‌کامنت‌ها و پست‌های ذخیره‌شده شما تقسیم‌ بر تعداد فالوورها در زمان ارسال پست است.

نرخ مشارکت در دسترسی: همه لایک‌ها، کامنت‌ها و پست‌های ذخیره‌شده شما برای یک پست تقسیم‌ بر دسترسی (reach) به محتوای پست‌های شما است و نه فالوورها.

به‌عنوان‌مثال: شما 100 فالوور دارید، اما 150 نفر درواقع، آخرین پست شما را دیده‌اند که 20 لایک گرفته است. نرخ مشارکت برای این پست 20 درصد خواهد بود و درصورتی‌ که خواهان برآورد موفقیت پست خود هستید، نرخ مشارکت در دسترسی دقیقاً 13 درصد است.

میزان مشارکت شما چقدر باید باشد؟

به‌طورمعمول، با داشتن فالوورهای بیشتر، نرخ مشارکت شما پایین‌تر است. این‌ یک قاعده کلی است که برای اکثر شاخص‌های تحلیلی اینستاگرام کاربرد دارد: درصورتی‌که تعداد دنبال کننده‌های شما بالا برود، نرخ شما پایین می‌آید. برای درک بهتر: من حدود 3.2K دنبال کننده در حساب کاربری اینستاگرام خود دارم و نرخ مشارکت من 8.57٪ برای هر عکس است. با این‌ حال، کیم کارداشیان تقریباً 125M دنبال کننده دارد و نرخ مشارکت او 1.97 درصد است.

 روش‌های زیادی مثل شناخت مخاطبین هدف، نوشتن کپشن خوب، هشتگ گذاری و … وجود دارد که باعث افزایش نرخ مشارکت کاربران خواهد شد. 

شاخصه های اینستاگرام

کجا می‌توان Reach ،IMPRESSIONS و engagement را جستجو کرد؟

درصورتی‌ که اینستاگرامتون را برای کسب‌وکار فعال کرده باشید، می‌توانید این دو شاخص تحلیلی را در زیر یک پست خاص با استفاده از insights (داده‌های آماری کامل) اینستاگرام، تجزیه‌ و تحلیل کنید. insights اینستاگرام تنها آمار را به‌صورت عددی ارائه می‌دهد، نه به‌صورت درصد؛ که برای بررسی ساده‌تر هستند. همینطور برای محاسبه بعضی از این اعداد می‌تونید از داشبورد نئولایز استفاده کنید.

 افزایش فالوور(Followers growth)

افزایش فالوور شاید یکی از مؤثرترین شاخص‌های تحلیلی اینستاگرام باشد و به معنی افزایش فالوورها در یک دوره زمانی مشخص است.

اگر تعدادی از فالوور های خود را ازدست‌ داده‌اید و یا با استفاده از ربات های اینستاگرامی مشارکت بالایی را به دست نیاورده اید، شاید مایل باشید تاکتیک‌های رشد و مشارکت دیگری را امتحان کنید.

شاخصه های اینستاگرام

نمودار رشد فالوور سایت تحلیلی نئولایز

 دعوت یا اشاره برای مشاهده پست خاص(MENTIONS) 

شاخصه های اینستاگرام

Mention یا اشاره کردن: اشاره به فرد خاصی در کامنت‌ها یا پست‌های اینستاگرام به‌صورت تگ در یک پست و یا اشاره در متن با استفاده از نماد @ در ابتدای نام کاربر موردنظر است.

معمولاً نمی‌توانید آن را در داده های آماری insights مشاهده نمایید. با این‌ حال. اگر شما یک کاربر سرویس تحلیلی نئولایز هستید، می‌توانید اشاره‌های خود را در صفحه ی تحلیل پست در قسمت tags مشاهده نمایید، در آنجا شما قادرید آن‌ها را بسته به نوع تگ، مثلاً تگ عکس و یا تگ متن، فیلتر کنید.

بازدیدهای پروفایل (Profile visits)


پیشنهاد نئولایز:۴۳ آمار اینستاگرام سال ۲۰۱۹ که باید بدانید

تعداد بازدیدها از صفحه پروفایل اینستاگرام شما است.

کلیک‌های ایمیل(Email click )

کلیک‌های ایمیل: میزان کلیک ها بروی ایمیل تجاری شما در پروفایل اینستاگرام شما است.

نرخ کلیک‌های ایمیل: مانند مثال قبلی، تعداد کلیک‌ها بروی ایمیل تجاری شما تقسیم‌بر تعداد بازدید پروفایل شما به‌صورت درصد است.

به‌عنوان‌مثال: ایمیل شما 23 بار کلیک شد، درحالی‌که در 30 روز گذشته 35945 بار از پروفایل شما بازدید شده است، بنابراین سرعت کلیک ایمیل شما 0.06٪ است.

کلیک‌های دایرکشن(CLICKs GET DIRECTION ) 

دقیقاً مانند دو نمونه قبلی:

click Get directions: تعداد کلیک‌ها برای یافتن آدرس شرکت یا محل کار شما از پروفایل اینستاگرام شما است.

نرخ کلیک Get directions: درصد تعداد کلیک‌های مسیریابی تقسیم‌بر تعداد کل بازدید پروفایل

به‌عنوان‌مثال: در 30 روز گذشته دکمه Get directions شما 147 بار انتخاب‌ شده است. پروفایل شما 35945 بار در مدت‌زمان مشابه بازدید داشته است، درنتیجه سرعت کلیک مسیریابی شما 0.41٪ است.

کلیک‌های وب‌سایت (website clicks)

شاخصه های اینستاگرام

کلیک‌های وب‌سایت تعداد ضربه‌ها در وب‌سایت پروفایل اینستاگرام شما است

نرخ کلیک وب‌ سایت: تعداد بازدیدها تقسیم‌بر تعداد کل بازدید از پروفایل در یک‌زمان مشخص است که به‌صورت درصد نشان داده می‌شود.

به‌عنوان‌مثال: اگر در 30 روز گذشته شما 833 کلیک وب‌سایت دریافت کرده‌اید و پروفایل شما 35945 بار بازدید شده است، نرخ کلیک روی وب‌سایت شما 2.32٪ است.

تنها یک امکان (تاکنون) برای دنبال کردن کلیک‌های URL در اینستاگرام وجود دارد که آن short bio شما است. اگر می‌خواهید برای افزایش اطلاع از نام تجاری خود یک URL را در bio خود قرار دهید.

ذخیره‌ها(saves )

saves: عبارت از تعداد کاربران یا اکانت های یونیک است که پست شما را ذخیره کرده‌اند.

Average saves: میانگین تعداد ذخیره پست‌های شما در یک دوره زمانی مشخص است.

به‌عنوان‌مثال: اگر در 30 روز گذشته شما 5 پست منتشر کرده‌اید و 30 کاربر آن‌ها را ذخیره کرده‌اند، میانگین ذخیره شما 6 است.

 views

view: میزان بازدید پست‌های ویدئویی شما بر اساس گستره تاریخ مشخص است.

نرخ نمایش: تعداد دفعات مشاهده ویدیو تقسیم‌ بر میزان reach پست ویدئو است.

توجه: کسی ممکن است پست شما را دیده باشد، اما لزوماً ویدیو را تماشا نکرده است. در این صورت، آن به‌عنوان 1 بازدید پست، اما نه 1 مشاهده ویدئو به‌حساب می‌آید.

 تگ‌ها در هشتگ نام تجاری(Tags on branded hashtag)

یک هشتگ نام تجاری، هشتگ شخصی شما است که شما برای ساختن یک اجتماع پیرامون نام تجاری خود و گسترش یک‌روند در اینستاگرام، ایجاد کرده‌اید. تگ‌ها در یک هشتگ، تعداد رسانه‌های پست شده با استفاده از هشتگ شما است.

شاخص‌های اینستاگرام برای استوری‌ها

 خروجی‌ها (Exits)

اساساً، خروجی‌ها تعداد افراد که استوری شمارا بدون اینکه تا پایان تماشا کنند، رها کرده‌اند. خروجی‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که:


پیشنهاد نئولایز:آنالیز استوری اینستاگرام :‌ چگونه استوری های پیجمان را تحلیل کنیم؟

  • کاربر، اینستاگرام را در هنگام مشاهده استوری شما بسته است.
  • کاربر بر روی ضربدر در گوشه بالا سمت راست استوری شما کلیک کرده است.
  • کاربر رسانه‌ها را جابجا کرده‌اند و به صفحه اصلی بازگشته است.

در ضمن، نرخ خروجی در استوری ها، تعداد خروجی‌ها تقسیم‌بر تعداد بازدید پست (impressions) است.

به عنوان مثال: 234 impressions و 21 خروجی داشته‌اید. بنابراین نرخ خروج 8.9٪ خواهد بود.

Swipes away

داده‌های آماری (insights) اینستاگرام همچنین یک شاخص swipe away ارائه می‌دهد که نشان‌دهنده تعداد دفعاتی است که کاربران برای مشاهده استوری کاربر بعدی به صفحه ضربه می‌زنند.

ضربه روبه‌جلو (Taps forward)

تعداد ضربه‌هایی است که یک کاربر برای دیدن تصویر یا ویدیوی بعدی وارد می‌کند.

اگر تعداد زیادی ضربه‌های روبه‌جلو دارید، این ممکن است یک هشدار باشد که استوری شما جالب‌ توجه نبوده یا خیلی طولانی بوده است.

ضربه رو به عقب (Tabs back)

تعداد ضربه‌های که یک کاربر برای مشاهده عکس یا ویدیوی قبلی شما وارد می‌کند.


پیشنهاد نئولایز:پنج سنجهٔ کلیدی اینسایت های اینستاگرام، که در موردشان باید بدانید

درحالی‌که ضربه رو به عقب می‌تواند تصادفی اتفاق بیفتد، تعداد زیاد آن‌ها می‌تواند یک علامت باشد که افراد استوری قبلی شمارا لایک کردند تا مجدداً آن را تماشا کنند، یا استوری فعلی شمارا آن‌قدر پسندیده‌اند که برای تماشای مجدد آن سریعاً به عقب و سپس به جلو برگشته‌اند.

پاسخ‌ها(Replies )

تعداد پیام‌هایی که کاربران برای استوری شما فرستاده‌اند.

 میانبرها (shortcuts)

میانبرها تمام tap backs، tap forward، swipe away و exits است. اساساً، تعداد همه میانبرها است که افراد برای پایان دادن به استوری قبل از اینکه واقعاً به پایان برسد، به کار می‌برند.

 نرخ تکمیل (completion rate)

نرخ تکمیل به شما امکان می‌دهد تا بفهمید که چه درصد از کاربران استوری شما را تا آخر تماشا کرده‌اند. فرمول آن ساده است: 100٪ منهای نرخ خروج.

شاخص های پخش زنده اینستاگرام

بینندگان زنده(live viewer )

پخش زنده یکی از بزرگ‌ترین ترفندهای اینستاگرام است، پس لازم است آن را امتحان کنید و میزان موفقیت تلاش‌های خود را مورد ارزیابی قرار دهید. تنها شاخص برای ارزیابی، تعداد بینندگان زنده است.

بیننده زنده: هنگامی‌که کسی به پخش می‌پیوندد، این به‌عنوان یک بازدید به‌حساب می‌آید.

Live viewers at any given time: تعداد اکانت‌ها یا کاربران تماشاکننده ویدیوی زنده شما در یک‌زمان مشخص است. این رقم دائماً تغییر می‌کند، به‌طوری‌که افراد دائماً به پخش شما می‌پیوندند یا آن را ترک می‌کنند، اما ممکن است شما تعداد تماشاگرهای زنده را در ابتدای پخش خود دنبال کنید که نشان می‌دهد که فالوور های شما چقدر به پخش زنده شما علاقه نشان می‌دهند. اگر تعداد اولیه خیلی کم باشد، بر روی افزایش میزان مشارکت خود (فعالیت در جهت علاقه فالوورهای خود) کارکنید و با دقت بیشتری موضوعات زنده خود را انتخاب نمایید (هر مورد کوچکی رو به‌ صورت زنده پخش نکنید).


پیشنهاد نئولایز:۴۳ آمار اینستاگرام سال ۲۰۱۹ که باید بدانید

شما می‌توانید تعداد بینندگان زنده خود را بلافاصله پس از شروع پخش زنده در هر زمان مشخصی در گوشه سمت چپ بالای صفحه پیدا کنید.

هنگامی پخش را پایان می‌دهید، اینستاگرام تعداد نهایی بینندگان زنده را که هر قسمت از ویدیو شمارا تماشا کرده‌اند، به شما اعلام می‌کند.

ازآنجایی‌که در حال حاضر هیچ تجزیه‌وتحلیلی در پخش زنده اینستاگرام وجود ندارد، پیشنهاد می‌کنم که بعد از پخش، تعداد را ثبت کنید یا از آن اسکرین شات بگیرید تا علاقه فالوورهای خود را در طول زمان پخش زنده پیگیری کنید.

نرخ کلیک2 (CTR)

تعداد کلیک‌ها بر روی تبلیغ شما، تقسیم‌بر تعداد دفعاتی که تبلیغ شما نمایش داده‌شده است (impression). همیشه به‌صورت درصد نشان داده می‌شود.

هزینه هر کلیک (CPC)3

مقدار مبلغی که برای یک کلیک روی تبلیغ خود هزینه می‌کنید.

متوسط هزینه هر کلیک (Average cost per click)

تقسیم کل هزینه کلیک‌های شما بر تعداد کل کلیک‌ها است. برای مثال، تبلیغ شما دو کلیک گرفته است – یکی از هزینه‌های 0.20 دلار، یکی دیگر 0.40 دلار، به این معنی که شما درمجموع 0.60 دلار خرج کرده‌اید. اگر شما 0.60 دلار را به 2 (تعداد کلیک‌ها)، تقسیم نمایید، متوسط CPC شما 0.30 دلار است.

 کلیک ها(Click )

تعداد کلیک‌های واقعی بر روی تبلیغ شما است.

نظر شما :