آیا فالوو کردن در اینستاگرام امری مهم و ضروری است؟

آیا فالوو کردن در اینستاگرام امری مهم و ضروری است؟

نویسنده :صفایی
به‌روز رسانی :۲۷ اسفند ۱۳۹۹
قراردادی نانوشته دراینستاگرام به چشم می خورد:«سخت کوشی رمز موفقیت در عصر نانوشته های مدرن است»,اینستاگرام فضایی رقابتی و بی رحمانه  است که برای ورود در آن باید قواعد بازی را بلد باشید.
بازی در اینستاگرام همانند بازی مهره های شطرنج در صفحه سیاه و سفید آن است. که با هر حرکت مهره سرباز چینش بازی به هم می خورد و در عین حال مهره ای است فعال و موثر . فالوورها نیز در صحنه اینستاگرام چنین نقشی را دارند هر حرکت فالوورها بایستی با تفکر باشد نه به صورت سطحی و زودگذر. در بازی شطرنج اینستاگرام زمانی بازنده می شوید که نتوانید استراتژی مناسبی برای خود طراحی کنید و به تدریج به سوی مات و کیش شدن قدم بر می دارید.  بازی در اینستاگرام همانند بازیفالوورها –پستها است.سربازان ما فالوورها هستند. در این بازی نیازی به فالوورهایی بدون حرکت و منفعل نداریم چرا که باعث کیش و مات شدنمان می شود. در این بازی نیاز به فالوورهای فعال و باهوش داریم .به نظر شما بازی منصفانه ای است!

بررسی جامعه هدف 

آیا دنبال کردن فالوورها واقعاً می تواند به شما در جذب فالوور کمک کند و استراتژی مناسبی برای رسیدن به یک  رشد پایدار باشد؟ جواب این سوال را در این عبارت می توان یافت «شما هرگز نمی دانید مگر اینکه امتحان کنید». بنابراین بیایید امتحان کنیم:
جامعه هدف خود را  10هزار فالوور در نظر بگیرید. از چه محرکهایی برای افزایش فالوورهای خود استفاده می کنید؟از محرکهای واقعی نظیر ( پستهای مخاطب پسند-افزایش لایکها-  هشتک گذاری) و یا از محرکهای مصنوعی نظیر خرید فالوور.

 دادهادر هنگام فعالیت پیج
تعداد فالوئرها ابتدای فعالیت پیج 1،478
تعداد فالوئرها  بعد از افزایش فالوورها: 3،529
تعداد فالوئرها هنگام انتشار پست: 3،342
داده ها(آغازین)
دوره زمانی:2017.03.10 – 2017.12.19
فالوورهای دنبال شونده: 10000 نفر
فالوورهای دنبال کننده: 2،051 (بازده 20،51٪)

راههای عملی افزایش فالوور 

در ابتدای راه به طراحی استراتژی و تدوین هدفهایی نیاز داریم که ما را برای رسیدن به رشد پیجمان کمک کند. نداشتن استراتژی یکی از مهمترین اشتباهات اینستاگرامی است که ممکن است مرتکب شوید .

پیشنهاد نئولایز:محتوا پست اینستاگرام کلید طلایی جذب مخاطب

گام اول:مخاطب شناسی:

به طور کلی برای هر کسب و کار آنلاینی نیاز داریم که بازدید کنندگان را جذب و آن را تبدیل به یک مشتری بالفعل کنیم.حال اولین قدم همیشه یکسان است: تحقیقات راجع به مخاطب خود به عبارت دیگر مخاطب شناسی. شما باید از خود بپرسید:
  • مخاطب هدف ما کیست؟
  • چه مخاطبینی را می خواهیم جذب کنیم؟
  • چگونه بازیدکنندگان از پیحمان را به یک مشتری بالفعل تبدیل می کنیم؟
 برای مثال می خواهیم برای رفتن به سفر تفریحی در یک دهکده ای توریستی تبلیغاتی را در پیجمان بکنیم. سفر تفریحی  مسلما مخاطبان خاص خود را دارد مخاطبینی که از لحاظ درآمدی در رنج  متوسط هستند. معدل سنی انها از 15 سال به بالاست و  هدف آنها از این سفری خاطره انگیر است.با همین چند نکته کوجک می توانیم بفهیم جامعه هدف ما چه کسانی هستند؟
پس سعی ما این است افرادی را که علاقه مند به سفر هستند را جذب کنیم . مسافرت رفتن برای ما هدف تلقی می شود. این بدان معناست که ما نمی خواهیم هرکسی را فالوور کنیم تنها کسانی که مشابه هدف ما باشند به عنوان مخاطبین هدف شناخته می شوتد و برای جذب انها کوشش می کنیم.حال چگونه می توانیم به این مخاطبان دست پیدا کنیم؟
باید به دنبال پیجهایی باشیم که موضوعات مشابهی با موضوعات ما ارسال می کنند و مخاطبان مشابهی دارند.

گام دوم: داشتن برنامه ی منظم 

قصد داریم چه پست هایی را  ارسال کنیم؟چه مدت زمانی برای انتشار پستهایمان در نظر می گیریم؟برای این منظور ، بایستی از ابزارهای بازاریابی اینستاگرام استفاده کرد از جمله  Latergame وUNUM.
از تنوع در گذاشتن پستهای خود غافل نشوید:‌پستی  با مضمون خبری و دیگری داستان کوتاه . زمان انتشار پست ها را  در یک بازده زمانی  2-3 روز قرار می دهیم که  پستها خیلی آزار دهنده نباشد.

گام عملی:


پس از شناخت مخاطبین هدفتان به سراغ پیجهای رقبای خودتان بروید.
  •  به صفحه پروفایل رقبای خود بروید. 
  •  بر روی عکسی که اخیراً ارسال شده کلیک کنید و لیستی از افرادی را که آن عکس را لایک کردند را ببنید.
  •  لیست را پایین آورده و هر کسی را که می توانید فالوو کنید.


با این حال ، دراین مرحله با محدودیت های فالوکردن در اینستاگرام روبرو می شوید.این پلتفرم تنها به شما امکان می دهد در هر ساعت حدود 160 اکانت را دنبال کنید. بنابراین می توانید فقط در هر ساعت به 100 یا 60 اکانت دسترسی داشته باشید. و سپس باید وقفه ای در کار خود ایجاد کنید و  دوباره 100 یا 60 مورد بعدی را فالوو کنید. شما نمی توانید از "روش انبوه" استفاده کنید.با اجرای این روش در دام اینستاگرام می افتید وقتی اینستاگرام فکر می کند شما اسپمهای تبلیغاتی هستید و این پیغام برای شما ظاهر می شود:‌برای همیشه بلاک شده اید.اما ظاهراً شما فقط 24 ساعت بلاک می شوید. این هشدار باعث می شود تا توجه کنید که کمتر بدنبال فالوو و انفالو کردن باشید.
اولین نتایج؟ خوب…
اولین عکسی را که منتشر کردیم را مورد بررسی قرار دهید:این عکس به طور متوسط 5-7٪ نرخ تعامل دارد.
دو روز بعد از انتشار عکس لایکهای عکس به 24٪ افزایش می یابد ،همراه با آن نظراتی را نیز از کاربرانی که به صورت  اتفاقی پیچ شما را می بینند دریافت می کنید. حقیقت این است که آن‌ها به عمق بی محتوایی پست های ما می رسند و هر چه بیشتر به پستهای بی هدف ادامه دهیم به نتایج بدتری نیز دست پیدا می کنیم 


همچنین نظرات افرادی را دریافت می کنیم که از ما به خاطر گذاشتن چنین پستهایی تشکر می کنند که کمی خجالت‌آور است.

در ابتدا سعی می کنیم تا چنین نظراتی را پنهان کنیم، اما آیا بهتر نیست با آغوش باز این نظرات مخالف را نیز پذیرا باشیم.با این ترفند بازدیدکنندگان به پیج ما اضافه می شوند و گاهی ممکن است تا 139٪ درصد رشد فالوور داشته باشیم.
 
با بررسی نتایج به دو نکته می رسیم:
جامعه آماری اینستاگرام در حال افزایش است 
  • مجموع تعداد دفعاتی که پست شما دیده شده.  267.93%
  • تعداد اکانت های یونیک که پست شما رو دیدند. 200.98%
  • میانگین میزان تعامل 23.79%که ماقبل آن تقریبا 5٪ بود.

ولی شاخص کلیدی عملکردمان همانند نرخ ورود به پیجمان، میزان تعامل (engagement)، اشتراک‌گذاری پست‌ها و… در حال کاهش است.
 بله ما بیشتر لایک می گیریم  و فالوورهای ما در حال افزایش بودند ، اما از قضا ، نظرات کمتری دریافت می کنیم. نظرات یک هجایی ، با شکلک های emoji که به نظر می رسد بیشتر از یک شخص مجازی یا توسط ربات نوشته شده است. نظراتی که هیچ اعتباری به حساب ما اضافه نمی کند. 

گام سوم:مرحله آنفالو کردن (این بدتر از آن است که فکر می کنید!)

دنبال کردن افراد آسان است - شما دکمه را فشار می دهید ، و تمام را فشار دهید. و در حالی که هنوز هم باید این کار را به آرامی انجام دهید ، هنوز هم نسبتاً سریع است.
آنفالوو کردن ، داستان دیگری است. هیچ ابزار اتوماسیون "قانونی" برای لغو دنبال کردن حساب ها (یا دنبال کردن ، برای این موضوع) وجود ندارد ، زیرا اینستاگرام می خواهد از کاربران خود در برابر افرادی مانند شما محافظت کند. بنابراین تنها راه برای انجام این کار ، به صورت دستی است. و هر بار که می خواهید فرد را لغو دنبال کنید ، اینستاگرام از شما می پرسد که آیا واقعاً مطمئن هستید که می خواهید آن شخص را لغو دنبال کنید – که اینکار زمان بر است.
و دوباره: اگر خیلی زیاد ، خیلی سریع دنبال فالو کنید ، اینستاگرام مداخله می کندو پیام دیگری برای بلاک کردن پیجتان با آن برخورد می کنید.

درس شماره 1: شما می توانید فالوورهای جعلی ایجاد کنید ولی نمی توانید جامعه جعلی کنید!

این باور که اعداد همیشه وضعیت واقعی را منعکس می کنند اشتباه است.
اشکال این روش اینجاست که پیج اینستاگرامیتان به صورت سطل آشغالی در می آید که در آن هر محتوایی دیده می شود. قبلاً دوست داشتیم پستهای خود را پیمایش کنیم ولی اکنون به دلیل داشتن صفحه ای پر از فالوور علاقه ای به پست ها نداریم و فقط تعداد فالوروها افزایش پیدا کردند. 
و اشکال دیگر آن است که شما به عنوان یک کاربر اینستا گرامی در بازه زمانی بیست و چهار ساعت تنها می توانید 70 نفر را آنفالو کنید .در صورتی که از این حد مجاز فراتر بروید حساب کاربری شما توسط اینستاگرام برای فالوو کردن و آنفالو کردن مسدود خواهد شد.

درس شماره 2: پیگیری اکانت ها تقریباً 3 برابر بیشتر از زمان فالووکردن فالوورها در اینستاگرام طول می کشد.

هنگامی که شروع به آنفالو کنیم مخاطبان به این نتیجه می رسند که ما کلاهبردار هستیم و این واقعی خوشایند نیست.
 
و این آمار کمی ترسناک تر است: یک ماه پس از پایان آزمایش ، و ما دیوانه وار فالوورهای خود را از دست داده ایم:
 

درس شماره3: هنگامی که بلاک می شوید، اخراج می شوید..

شما می توانید فالوورهای خود را افزایش دهید  اما پس از بلاک شدن ،فالوورهای جعلی برای شما کاری را انجام نمی دهد و مجبور به طی کردن راه از اول هستید.

نتیجه گیری: آیا با جذب فالوور می توانید برای پیج خود موفق عمل کنید؟


پیشنهاد نئولایز:۴۳ آمار اینستاگرام سال ۲۰۱۹ که باید بدانید
به طور قطع نه، اعداد و ارقام  شما در آغاز کمک خواهند کرد .ولی اگر به دنبال استراتزي مدونی باشید و به مخاطبین خود دسترسی داشته باشید می توانید به موفقیت مطلوب دست یابید. 
توجه داشته باشید با استفاده از فالوورهای فیک شما به جامعه هدف خود آسیب خواهید زد چرا اعداد به سادگی ساختگی هستند، اما اگر کسی واقعا درباره پیج شما صحبت کند هیچگونه لایکی، پاسخ به کپشنها، یا ارائه نظرات معنی‌داری را در زیر کامنتهای شما مشاهده نمی کند.
و در نهایت به نظر می رسد  برای داشتن پیج موفقی در اینستاگرام بایستی به دنبال تدوین استراتژی ها و اهداف بود و گام به گام برای انتخاب کامنت ها ی موثر و کپشنهای مفید گام برداشت تا به دنبال جذب ظاهری فالوور و اضافه کردن اعدادی شیک و پوچ.
نظر شما :