چگونه شبکه های اجتماعی رقبا را آنالیز کنیم؟

چگونه شبکه های اجتماعی رقبا را آنالیز کنیم؟

نویسنده :صفایی
به‌روز رسانی :۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
آنالیز رقبا در اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:هشت برنامه و راهکار عملی برای برنامه‌ریزی در شبکه‌های اجتماعی
  فضای رسانه های اجتماعی فضایی رقابتی است.برای اینکه بدانید چگونه پیج خود را در برابر رقبای خود آرایش کنید، بایدتحلیل رقابتی انجام دهید.  با تجزیه و تحلیل رقبایتان می توانید یک قدم از آنها جلوتر باشید و  استراتژی آنها را آنالیز کنید و از تجارب آنها برای رشد پیجتان استفاده کنید.
تجزیه و تحلیل رقابتی شبکه های اجتماعی ، به طور خاص به شما کمک می کند:
 • تعیین رقبای شما در شبکه های اجتماعی
 • در کدام پلتفرمهای اجتماعی فعالیت می کنند؟(اهداف)
 •  چگونه رقبایتان از این پلتفرمها استفاده می کنند؟(خط مشی ها)
 • آنالیز فعالیت رقبا در فضای مجازی(تحلیل بازخوردها)
 • استفاده از نقاط ضعف رقبا و تبدیل آن به  نقاط قوت(آینده نگری)

مفهوم آنالیز رقبا

آنالیز رقبا، به روند شناسایی رقبای اصلی گفته می‌شود که طی آن، اهداف، نقاط قوت و ضعف، خط مشی‌ها و الگوهای آنها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در پایان، رقبایی که باید به آن‌ها حمله کرد و رقبایی که باید از آن‌ها دوری کرد، مشخص می‌شوند.
به عبارت دیگر با استفاده از این ارزیابی می توانید مشخص کنید که چه چیزی پست و محصول شما را منحصر به فرد می کند و چه اهدافی را برای جذب مخاطب هدف خود باید دنبال کنید.

چرا تحقیق در مورد رقبا مهم است؟

تاکتیک اساسی برای شناخت استراتژي رقبای شما در اینستاگرام جمع آوری اطلاعات درباره آنهاست.
سه نوع رقبیب در فضای مجازی وجود دارد:
 رقبای مستقیم:اینگونه پیجها فعالیتی شبیه به شما را انجام می دهند.به عنوان مثال این پیج های گل فروشی ها را در نظر بگیرید: عنصر مشترک: گل ها.
آنالیز اینستاگرام
رقبای غیرمستقیم : اینگونه رقبا محصولات متفاوتی و یا کارکردهای متفاوتی را در پستهای خود دنبال می کنند اما نیاز مشابهی را برطرف می کنند. مثلا برطرف کردن گرسنگی که می تواند یک رستوران باشد یک کافی شاپ باشد یا یک نانوایی باشد.
آنالیز اینستاگرام
رقبای تازه وارد(احتمالی): اگرچه نمی توانید آینده را پیش بینی کنید ، اما در هنگام تجزیه و تحلیل رقابت فعلی و آینده خود ، هر اخباری درباره رقبای جدید شما که در حوزه فعالیت شما رصد کنید.حتی اگر محصول آنها متفاوت باشد. 

مراحل انجام تحلیل رقابتی در شبکه های اجتماعی 

نیولایز فرایند تجزیه و تحلیل رقابتی در شبکه های اجتماعی را در چهار مرحله تقسیم کرده که برای هر پیج اینستاگرامی مفید خواهد بود.

مرحله ۱ول. شناسایی رقبا 

در صورتی که قصد دارید آنالیز شبکه های اجتماعی را با دید رقابتی انجام دهید، نخستین گام این است که چطور رقبایمان را در اینستاگرام پیدا کنیم؟
پاسخ این سوال ساده است؛ با سرچ کردن! البته حتما قبلا تحقیقات اولیه را انجام داده‌اید و رقبای اصلیتان را شناسایی کرده‌اید، اما باز هم از دو روش زیر می‌توانید این کار را انجام دهید:

کلمات کلیدی رقابتی خود را شناسایی کنید

 داشتن شناخت کامل از موجودی کلمات کلیدی به شما کمک می کند تا تصویری واضح از  رقابت با کسانی که بصورت آنلاین هستند ، ایجاد کنید. ابزارGoogle Adwords مکانی عالی برای شناسایی کلمات کلیدی است که بیشتر به کسب و کار شما مرتبط هستند. 
 به عنوان مثال ، اگر پیحتان درباره هتل گلستان باشد، احتمالاً کلمات کلیدی مانند "هتل های گلستان" و "بهترین مکانها برای اقامت در گلستان" را  مد نظر داشته باشید.

آنالیز اینستاگرام

رتبه‌های برتر گوگل در آن کلمات کلیدی را پیدا کنید

می‌توانید کلمات اصلی کسب و کار خود و حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید را در گوگل سرچ کنید و سایت‌هایی که در صفحه اول می‌بینید را رصد کنید؛ این سایت‌ها به احتمال زیاد اصلی‌ترین رقبای شما هستند که در اینستاگرام هم فعالیت می‌کنند.

سرچ در اینستاگرام: 

به جز سرچ در گوگل، می‌توانید این کلمات را در اینستاگرم هم سرچ کنید و هشتگ‌های نمایش داده شده را ردیابی کنید تا به پیج رقبایتان برسید.

مرحله دوم.آنالیز شبکه های اجتماعی رقبا 

افزایش فالوورها
پیشنهاد نئولایز:24 شاخص تحلیل اینستاگرام که هر بازاریابی باید بداند
اکنون که می دانید رقبای شما چه کسانی هستند ، باید بدانید که آنها در شبکه های اجتماعی چگونه فعالیت می کنند؟ در الگوی تحلیل رقابتی شبکه های اجتماعی خود ، موارد زیر را یادداشت کنید:
 • در کدام شبکه های اجتماعی  فعال هستند؟
 • فالوورهای آنها چقدر بزرگ است و سرعت رشد آن چقدر است؟
 • فالوورهای برتر آنها چه کسانی هستند؟
 • هر چند وقت یکبار پست می کنند؟
 • بیشتر از چه هشتگهایی استفاده می کنند؟
 • رقبای شما چندتا لایک یا کامنت بر روی محتوای خود می گیرند
 • چگونه با کاربران صحبت می کنند؟
 • هر چند وقت یکبار با فالوورهای خود تعامل می کنند؟
 • در کدام شبکه های اجتماعی اصلا حضور ندارند؟ آیا شما می توانید از عدم حضور آنها به نفع خود استفاده کنید

مرحله سوم.  تجزیه و تحلیل SWOT انجام دهید

اکنون که همه آن داده ها را جمع آوری کرده اید ، وقت آن است که آن را به گونه ای تجزیه و تحلیل کنید که به شما کمک کند تا در مقایسه با رقبا در مکان واقعی خود قرار بگیرید. شما همچنین به دنبال راه های بالقوه برای بهبود استراتژی خود و خطرات احتمالی هستید که باید در این راه مراقب باشید.
آنالیز رقبا در اینستاگرام
تجزیه و تحلیل SWOT ابزاری عالی برای کمک به شما برای رسیدن به نتایج مطلوب و دلخواهتان است. در یک تجزیه و تحلیل SWOT ، شما نگاه سختی به پیج خود و  قدرت رقابت با پیجهای پیرامون خود می کنید.
نکته مهمی که باید بدانید این است که نقاط قوت و ضعف شامل فاکتورهای داخلی پیج شما را در  بر می گیرد (مثلا تغییرات داخلی فالوورها-طراحی اهداف در اینستاگرام- طراحی استراتژی در اینستاگرام ورشد پیج ) 
فرصت ها و تهدیدها براساس عوامل بیرونی است: اتفاقاتی که در محیط رقابتی شما رخ می دهد و باید از آنها آگاه باشید.
 • S - نقاط قوت (Strengths)
 • W -نقاط ضعف (Weaknesses)
 • O - فرصت‌ها (Opportunities)
 • T -تهدیدها (Threats)

نقاط قوت (Strengths)

نقاط قوت  معیارهایی را بنویسید که در آن‌ها رقبا از شما بهتر و برتر هستند. این موضوع که کدام یک از پیجها برتری دارند و چه چیزی آن را از بقیه جدا می‌کند. : برای مثال در مورد رقبای  پیج نیولایز که با محوریت اینستاگرام در حال فعالیت هستند به موضوعاتی که می توان مورد آنالیز قرار داد:کیفیت عکسها و زمان بندی ارایه پست ها و استوری ها و استفاده از ایده های جالب و....

نقاط ضعف (Weaknesses)

نقاط ضعف معیارهایی را بنویسید که در آن‌ها رقبا  ضعیف هستند و کمتر کار کرده اند و باید روی پیشرفت و بهبود آن‌ها کار کنید.
به عنوان مثال ، ممکن است تعداد فالوورهای اینستاگرام شما از رقبای شما بیشتر باشد ، اما آنها رشد فالوئر بهتری دارند. یا شاید فالوورهای اینستاگرام کمتری داشته باشید اما تعامل بیشتری داشته باشید.
ویدئو به عنوان محبوب‌ترین نوع محتوا در اینستاگرم شناخته می‌شود که بسیاری از رقبای پیجهای آنالیز اینستاگرام به آن هیچ اهمیتی نداده‌اند. همچنین غلط‌های املایی و پاسخ ندادن به کامنتها،زمانهای طولانی ارسال پستها  از نقاط ضعف دیگر چند مورد از رقیبان پیجهای آنالیز اینستاگرام است که در فضایی مثل اینستاگرام اهمیت زیادی دارد.
آنالیز رقبا در اینستاگرام

فرصت‌ها (Opportunities)
می‌توانید نقاط ضعف حریفتان را نشانه بگیرید و آن را به نقطه قوت برند خود در اینستاگرام تبدیل کنید.
فرصت‌ها به عوامل خارجی مطلوب اشاره می‌کنند که می‌توانند یک مزیت رقابتی به پیج شما بدهند. به عنوان مثال پاسخ دادن به کامنتها و یا داشتن برنامه زمان بندی برای ارسال پست ها و استفاده از مسابقات اینستاگرامی و آنالیز رایگان پیج اینستاگرام و.....

تهدیدها (Threats)

تهدیدها به عواملی اشاره دارد که احتمال آسیب رساندن به پیج شما را دارند. به عنوان مثال، فالوورهای فیک تهدیدی برای پیج شماست ، زیرا ممکن است باعث از بین رفتن فالوورهای واقعی شما شود. سایر تهدیدات رایج شامل مواردی مانند افزایش هشتگهای ربات نما، عرضه شدید محتواهای زرد و غیره هستند.، رقیبی که کوچک است اما از  فالوورهای بالایی برخوردار است ممکن است تهدید بزرگتری را به وجود آورد که یک رقیب بزرگ با رشد راکد.
آنالیز رقبا در اینستاگرام
در سرویس حذف فالوور فیک یک لیست از فالوورهای حذف شده در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا بتوانید با بررسی پیج‌ها فیلتر‌های دقیق‌تری ایجاد کنید و از حذف فالوورهای با کیفیت پرهیز کنید. در این لیست شما جزئیات هر پیج را خواهید دید و عملکرد خود را ارزیابی خواهید کرد.

مرحله چهارم. مانیتورینگ شبکه های اجتماعی به طور مستمر

برای به روز نگه داشتن آن ، باید مرتباً از تجزیه و تحلیل رقابت رسانه های اجتماعی خود بازدید کنید. این را بخشی منظم از گزارش و بررسی سه ماهه یا سالانه خود قرار دهید. این بدان معناست که شما به تأمین مداوم اطلاعات به روز نیاز خواهید داشت.
هرگونه اطلاعات مهم یا رویدادی را که از طریق نظارت بر شبکه های اجتماعی کشف کرده اید ، در ستون یادداشت ها در الگوی تجزیه و تحلیل رقابتی خود ثبت کرده و در بازبینی بعدی در فرصت ها و تهدیدهای تجدیدنظر شده خود بگنجانید
برای شروع ، از ابزار تجزیه و تحلیل وب سایت خود استفاده کنید. لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را به همراه میانگین جستجوهای ماهانه و سطح تخمینی رقابت دریافت خواهید کرد.
قبل از شروع ، الگوی رایگان تجزیه و تحلیل رقابتی رسانه های اجتماعی را که در ابتدا و انتهای این مقاله موجود است بارگیری کنید تا پیگیر تلاش های خود باشید.

معیارهایی که باید هنگام انجام تحلیل رقابتی در اینستاگرام در نظر بگیرید

آنالیز اینستاگرام
 چگونه مخاطب هدف خود را در اینستاگرام پیدا کنیم؟

کدام محتواها در اینستاگرام بهترین عملکرد را دارد؟

برای اینکه تصور کنید چه محتوایی باید ایجاد کنید و چه چیزی مورد توجه مخاطبان شما قرار می گیرد ، می توانید نگاهی بیندازید به رقبا چه کاری را انجام می دهید.با استفاده از نئولایز، می توانید به سرعت متوجه شوید که کدام یک از پست های رقبای شما بالاترین میزان تعامل را دارد و به طور کلی نحوه دریافت آنها را ایجاد می کند. این نمای کلی همچنین به شما کمک می کند تا یک موضوع کلی برای محتوای خود ایجاد کنید و در مورد نوع پیام هایی که می خواهید در زیرنویس های خود برقرار کنید تصمیم بگیرید.


چگونه می توان بهترین زمان ارسال برای اینستاگرام را پیدا کرد؟

 دریابید که کدام روزها و ساعت ها بیشترین میزان جذب و تعامل را از بین مخاطبان شما ایجاد می کنند. و از آنجایی که شما و رقبایتان از گروه های یکسانی - یا بسیار مشابه - برخوردار هستید ، می توانید به راحتی این نوع داده ها را استخراج کنید. به این ترتیب می توانید پتانسیل شبکه های اجتماعی برند خود را به حداکثر برسانید.

آنالیز رقبا در اینستاگرام
مثلا در نمودار بالا مشخص است  که شنبه هاروزهای خوبی برای ارسال مطالب به نظر می رسند. با این حال ، با توجه به اینکه هر روز باید مطالب ارسال کنید ، می توانید به راحتی شنبه ها را برای پست های مهمتر و با ارزش تر ذخیره کنید.همچنین می توانید تعامل پس از تقسیم بر ساعت را بررسی کنید تا بفهمید مخاطبان شما دقیقاً در چه زمان هایی فعال هستند:
 شما می توانید رقبای خود را در چه تعداد پست ارسال کنید و تقویم محتوای خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

هر چند وقت یکبار باید در اینستاگرام پست بگذارید؟

 آیا باید هر روز ، چند بار در روز ارسال کنید ، یا فقط گاهی اوقات؟ به راحتی می توانیم ببینیم چه کسی بالاترین نرخ تعامل را دارد و هر چند وقت یکبار پست می کند. همانطور که در چند تصویر بالا مشاهده شد ، داده ها ما را به این نتیجه می رسانند که مراتب مرسدس و ب ام و از نظر تعامل بسیار بالاتر از هوندا و آئودی هستند. بله ، دو مارک اول اغلب ارسال می کنند - بیش از یک بار در روز.با کلیک بر روی نمودار ، می توانید دقیقاً ببینید که رقبای شما روزانه چه تعداد پست منتشر می کنند.
آنالیز رقبا در اینستاگرام
آنالیز رقبا در اینستاگرام
پیشنهاد نئولایز:چگونه از هشتگ اینستاگرام برای گرفتن بهترین نتایج استفاده کنیم؟

کدام هشتگ های اینستاگرام را باید انتخاب کنید؟

هشتگ ها می توانند میزان پست شما را حتی 20 برابر یا بیشتر کنند. انتخاب مناسب ترین هشتگ هاموجب افزایش دسترسی کاربران به پیج شما  می شوند ، می تواند دشوار باشد ،  نئولایز به شما گزارشهای تحلیلی ارایه می دهد که رقبای شما از  چه هشتگ هایی استفاده می کنند.

آیا فالوورهای شما در یک بازده زمانی دارای رشد بوده اند یا خیر؟

به راحتی می توانید مخاطبان (دنبال کننده، فالوور یا ممبر) هر صفحه ای را بررسی کنید. معمولا برای این کار ابزار خاصی وجود ندارد و بهتر است یک نمونه از جامعه مخاطب را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر یک صفحه اینستاگرام ۱۰هزار مخاطب دارد بررسی ۱۰۰۰ مورد از آن ( ۱۰% کل مخاطبان) کار منطقی می باشد. 

آنالیز رقبا در اینستاگرام
با نئولایز می تونی ببینی فالوورهات چی دوست دارند، کدوم محتوات جذاب تر بوده و عملکردت چه تاثیری روی پیجت داشته. با نئولایز میتونی چیزهایی ببینی که تا قبل از این نمیتونستی!

نرخ تعامل در پست های پیجتان چگونه است؟

آنالیز رقبا در اینستاگرام
همه عجله دارند تا تعداد زیادی لایک را به پست های خود برسانند ، اما چرا؟ لایک ها کیفیت یک پست خاص را تأیید می کنند. همچنین ، آنها به شما احساس موفقیت می دهند که احساس خوبی دارد و شما را به تکرار همان اقداماتی که شما را به آنجا رسانده است ترغیب می کند.این اساساً بازخوردی است که برای یک پست دریافت می کنید. با توجه به نظرات ، می توانید سازنده ، برانگیزاننده ، الهام بخش یا توهین آمیز باشید. نظرات معیار دیگری است که باعث ایجاد تعامل می شود.

نتیجه گیری

روش صحیح تحلیل پیج رقبا را در اینستاگرام بررسی کنیم. به یاد داشته باشید که ابزارها به تنهایی نمی‌توانند این وظیفه را برای شما انجام دهند و خودتان هستید که با بررسی نقاط ضعف و قوت رقبا می‌توانید این کار را به درستی انجام دهید. در پایان اگر سوالی دارید می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. 

منابع

نظر شما :