10 گام برای طراحی اهداف در اینستاگرام

هدف گذازی در صفحات اینستاگرام

مسیر رسیدن به اهدافتان را در اینستاگرام چگونه طراحی کرده اید؟ آیا تاکنون به این فکر کرده اید که کدام هدف برای صفحات ایسنتاگرام شما ثمربخش تر است؟ با تعیین چه اهدافی می توانید مسیر خود برای رسیدن به موفقیت در فضای مجازی کوتاهتر کنید؟ تعیین اهداف در صفحات اینستاگرامی به شما کمک می کند مسیر را با کمترین خطا به سلامت طی کنید.

با اولویت گذاری اهدافتان می توانید به رفتار کاربرانتان جهت دهید و آتان را به سوی صفحه هدف منتقل کنید. مثلا شما از کاربری که به صفحه شما مراجعه می‌کند چه انتظاری دارید.این انتظار می تواند از یک بازدید ساده صفحه شروع شده تا به گفتگوی آنلاین،خرید اینترنتی،برگزاری دوره های مجازی و افزایش تعداد فالوور ختم شود.

جهت دهی به رفتار کاربران هنری است که از سوی شما شکل می گیرد و بازخورد آن را دریافت می کنید.

ارزیابی هدف در اینستاگرام به‌وسیلهٔ ابزارهای مختلف  صورت می گیرد. استفاده از تکنینکی موفق به ما کمک می‌کند تا در تولید پست ها  هدفمند اقدام کنیم.

مراحل تعیین اهداف در صفحات اینستاگرام

هدف گذاری در صفحات اینستاگرام در سه مرحله انجام می پذیرد:

1.تجزیه و تحلیل پست ها در فضای مجازی (آنالیزکردن)

مهمترین مسله در این مرحله ؛ موقعیت صفحه شما در صفحات اینستاگرامی است. ادمین های صفحات اینستاگرام بایستی آگاهی کاملی نسبت به موقعیت صفحه خود داشته باشند.تجزیه و تحلیل صفحه این امکان را به شما می دهد در چه  موقعیتی در میان سایر صفحات به سر می برید؟ آیا باید تلاش خود را بیشتر کنید یا دوباره از ابتدای راه شروع کنید.

2- اولویت گذاری اهداف در اینستاگرام

پس از اتمام مرحله اول، به ارزیابی اطلاعات و داده های استخراج شده  از صفحات اینستاگرام می پردازیم.

آیا بررسی کرده‌اید که چه هدفی برای صفحات و پست های اینستاگرام شما ارزشمند است؟چرا در بعضی از پست هایتان به اهداف خود نزدیک شده اید و در بعضی از پست هایتان در جذب مخاطب ناموفق بوده اید.

در ابتدا برنامه های خود را برای کوتاه مدت بر اساس مخاطبین کنونی خود طراحی کنید.مثلا رسیدن به 100 نفر که پست های شما را در کانالهای دیگر به اشتراک می گذارند. در برنامه ریزی میان مدت خود در ۳ ماه دوم ماندگاری در اینستاگرام را مدنظر داشته باشید. به دنبال جذب مخاطبین بیشتر برای پستها و گرفتن کامنت ها و تعامل با مخاطبین باشید.

3.انتخاب مدلی برای تعیین اهداف در اینستاگرام

برای اینکه بتوانید درمیان صفحات متعدد اینستاگرام حرفی برای گفتن داشته باشید بایستی اهداف خود را به درستی تعیین کنید. ضروری است که مدیران صفحات ایستاگرام  بر روی چینش اهداف و نحوه رسیدن به این اهداف برنامه ریزی صحیحی انجام دهد. در ادامه چند نمونه از مدلهای هدف گذاری بیان شده است تا یا توجه به نیاز خود بتوانید از آن استفاده کنید.

پیشنهاد نئولایز : چگونه می توانید بازاریابی موفقی برای محصولات خود در فضای مجازی داشته باشید.رسیدن به قله در فضای مجازی در کمترین زمان بهمراه ارائه راهکارهای عملی

شاخصه های هدف گذاری در اینستاگرام با مدل اسمارت

مدل اسمارت روشی برای هدف گذاری صحیح است. روش SMART بیان می‌کند که یک هدف باید چه شاخصه های باید داشته باشد تا احتمال رسیدن به آن افزایش یابد .کلمۀ SMART از حروف اول 5 کلمه گرفته شده است که هر کدام به یک ویژگی اشاره دارند. 5 ویژگی اسمارت عبارتند از:

 • مشخص منحصربه‌فرد بودن هدف (Specific)
 • قابل اندازه‌گیری بودن هدف (Measurable)
 • در دسترس بودن (Achievable or Attainable)
 • مناسب و مرتبط  بودن(Relevant)
 • مدت زمان مشخص (Time-based or time bounded)

اهداف در اینستاگرام

اهدافتان در اینستاگرام را به صورت روشن و شفاف بیان کنید:

اولین ویژگی برای طراحی اهداف در اینستاگرام با استفاده از مدل اسمارت به ما می‌گوید که هدف باید واضح و دقیق باشد.مثلا در آمار بازدید صفحه یا پست های خود به دنبال 100 نفر بازدید کننده هستید یا 1000نفر.در این مثال هدف گذاری کمی مورد نظر شماست تنها آمار بازدیدکنندگان مدنظر است. هدفهای شما باید به صورت شفاف بیان شود تا بازخورد مناسب را بتوانید دریافت کنید.

-هدف هایتان باید قابل اندازه گیری باشد:

صفحات اینستاگرام را باید به‌گونه‌ای طراحی کنید که بتوان آن را اندازه گرفت.بطور مثال صفحاتی  که در دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنند ،ارائه خدمات پس از فروش و میزان رضایت مشتریان از این خدمات برای آنان هدفی قابل اندازه گیری محسوب می شود.

اصطلاحات فنی در اینستاگرام(1):

اکنون موقع آن رسیده تا با آشنایی اصطلاحات فنی اینستاگرام گامی ابتکاری در پیج خود ایجاد کنید.آیا می دانید در چه مواقعی پیج شما شادوبن می شود؟ پرموت در اینستاگرام چه کاربردی دارد؟

-در تعیین و طراحی اهداف در اینستاگرام واقع بین باشید:

 پس از هدف گذاری و تعیین اولویت ها در صفحات خود ، اهدافتان بایستی دست یافتنی باشد. توجه داشته باشید هیچگاه اهداف را به صورت خیالی تعریف نکنید مثلا از یک صفحه تازه تاسیس انتظار نداشته باشید که روزانه 1000 بازدید از پست های شما وجود داشته باشد.

-پستها و هدفهایتان در اینستاگرام باهمدیگر مرتبط و همسو باشد:

 اهداف شما در اینستاگرام پس از طراحی یک صفحه باید به صورت زنجیره وار به هم متصل باشند. اتصال هدفهای خرد شما را به سوی اهداف بزرگتر تجاری رهنمون می کند. به عنوان مثال ، اگر هدف شما شامل افزایش لایک در صفحات است ، اطمینان حاصل کنید که چگونه افزایش کلیک ها در پست ها  می تواند صفحه شما را تبدیل به یک بنگاه زود بازده افتصادی کند.

-طراحی اهداف در اینستاگرام را برای مدت زمان مشخص تعیین کنید:

هنگامی که هدفهایی را برای پست های اینستاگرامی خود بر می گزینید باید یک جدول زمان بندی شده داشته باشید . پیشرفت اهدافتان منطبق بر جدول زمان بندی باعث ایجاد انگیزه در شما برای ادامه کار در فضای مجازی می شود.اگر زمانی متوجه شدید از مسیری که برای رسیدن به هدفتان در صفحات اینستاگرام قرار داده بودید از آن خارج شدید پس احتمالاً هدف خود را به‌درستی تنظیم نکرده‌اید.

اهداف در اینستاگرام

برای ملموس شدن این مراحل مثالی از شرکت آدیداس را مطرح می کنیم.شرکت آدیداس برای ثبات و پایداری تجارت خود شش الویت را هدف گذاری کرده است. معیارها و هدف گذاری آنها با یک شعار شروع می شود؛شعار آیداس است:«ما برای آب ارزش قائل هستیم. آب برای زندگی ضروری است. آب یک منبع کلیدی برای صنعت است»

مجموعه ای از اهداف که تا سال 2020 شرکت آدیداس برای خود ترسیم کرده است.

 • 20 درصد صرفه جویی در مصرف آب در تأمین کنندگان استراتژیک مواد پایه ( سال پایه 2014).
 • 50درصد صرفه جویی در مصرف آب توسط  تأمین کنندگان مواد پوشاک (پایه 2014).
 • 35درصد صرفه جویی در مصرف آب به ازای هر کارمند (پایه 2008).

اهداف شرکت آدیداس با هدف اسمارتS.M.A.R.T طراحی شده است

-اهداف معین و روشن و اضح بیان شده:‌

شرکت آدیداس به دنبال استفاده بهینه در مصرف آب در زمینه های مختلف است

-قابل اندازه گیری بودن:

مشخص کردن درصدی برای بهینه مصرف کردن آب در سالهای مشخص.

قابل دستیابی:

داوری این مسئله از خارج دشوار است.اما برنامه ریزی آدیداس نشان می دهد که اهداف خود را به نحوی طرح ریزی کرده اندتا چالش برانگیز اما قابل دستیابی باشند.

مرتبط بودن:

اهداف انتخاب شده تأثیر مستقیمی بر دنیای ورزشی که در آن اشخاص فعالیت می کنند دارد.

زمان مشخص:

اهداف دارای مهلت مشخصی هستند، در یک بازه زمانی 2020.

هدف گذاری به روش ork

ارزیابی اهداف در اینستاگرام به روش OKR

ارزیابی اهداف با روش او-آر-ک روشی است که در آن ایجاد ارتباط در سطح -تیم ها و افراد است که با ارزیای نتایج میزان پیشرفت سنجیده می شود. این روش در شرکتهای بزرگی مانند گوگل و تویتر مورد استفاده قرار گرفته است. بر خلاف هدف گذاری به روش اسمارت  در این روش اهداف صدرد قابل دستیابی نیستند و بسیار بلندپروازانه طراحی می شوند. در این روش رسیدن به موفقیت 60 تا 70 درصد پیروزی محسوب می شود

اهداف در دو بخش توصیف می‌شوند: (۱) دست آورد نهایی چیست. (۲) دستیابی به آن چگونه اندازه‌گیری می‌شود. در حقیقت بخش دوم (as measured by) است که یک «خواستنی» را به یک «هدف» واقعی تبدیل می‌کند!

1. نتیجه نهایی در ایجاد صفحات و پست های اینستاگرام چیست؟

 در این مرحله مدیران صفحات اینستاگرامی با این سوال روبرو هستند:‌  با تعیین هدف به چه نتایجی در اینستاگرام دست پیدا خواهید کرد؟

2.ارزیابی اهدافتان در صفحات اینستاگرام بر چه مبنایی است؟

اهداف تعیین شده در مراحل ابتدایی توسط مدیران و ادمین های صفحات اینستاگرام مورد ارزیابی قرار گرفته و در نهایت عملکرد صفحه و پست های  با سایر رقبا مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد. نقاط قوت تقویت و نقاط ضعف مورد اصلاح قرار می گیرد.

جان دائر از مدافعان هدف گذاری به روش ork است در دفاع از این روش شرکت YouTube را مثال می زند. شرکت YouTube از سال 2012 ، هدف دستیابی به یک میلیارد ساعت تماشای روزانه را در دستور کار خورد قرار داد . YouTube برای رسیدن به این هدف از okr استفاده کرد و توانست در سال 2016 به یک میلیارد ساعت تماشا در روز دست پیدا کند.

نتایج کلیدی:

 • افزایش متوسط بازدیدهای هفتگی برحسب مخاطب هدف.
 •  تعامل و زمان تماشای بازی بچه ها (ساعت تماشای X در روز).
 • افزایش ترافیک روزانه.

چگونه YouTube توانست به این هدف دست پیدا کند؟ شرکت YouTube زمان رسیدن به هدف خود را انتهای سال 2016 بیان کردند ، ولی در فوریه 2017 ، فقط دو ماه دیرتر توانستند به رکورد یک میلیارد ساعت بازدید در روز دسترسی پیدا کنند.آنها از طریق مدل ork به طور نسبی 60 تا 70 درصدی به  این موفقیت دست پیدا کردند.

اینستاگرام

 10 گام طراحی اهداف در صفحات اینستاگرام

هم اینک موقع آن رسیده که ادمین ها و مدیران صفحات برای پست های خود اهدافی را ترسیم و برنامه ریزی کنید.
مراحل ده گانه تعیین و طراحی اهداف برای صفحات اینستاگرامی  توسط  neolyze ارائه شده است. با استفاده از این مراحل می توانید در ثبت و طراحی اهداف و آنالیز  اطلاعات در کمترین زمان به بهترین نتیجه برسید.  با استفاده از اطلاعات رفتاری کاربران و نحوهٔ تعامل آن‌ها با صفحه و پست های صفحه مورد نظر را مورد ارزیابی قرار دهید و به روشی مناسبی برای مدیریت صفحه خود دست یابید.

1.برنامه ریزی برای تبلیغات صفحه در فضای مجازی

 شما به عنوان مدیر صفحه در گام اول می بایست سعی کنید که مخاطبان اعم از (مخاطبان هدف، مخاطبان بالقوه) را از وجود صفحه خودمطلع سازید. برای این کار روش های متفاوتی وجود دارد: استفاده از پست ها و صفحات بازاریابی آنلاین مانند بازاریابی شبکه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ، حضور در رویدادها، تبلیغات محیطی، بازاریابی دهان به دهان (W.O.M) و ….
نکاتی که برای برنامه ریزی بهتر به هدف شما کمک می کند:

 • برند سازی در مورد صفحه شما: تعداد دفعاتی که کاربران از صفحه شما بازدید می کنند.
 •  میزان مشارکت های کاربران در به اشتراک گذاری مطالب صفحه شما به دیگران.
 • زمان دسترسی به پستهای شما در صفحات اینستاگرام.
 • میزان بازدهی و کارآیی پست های شما در میان بقیه رقبا.
 • میزان تاثیرپدیری پست های شما از صفحات زرد و رویدادهای زودگذر
 • چه مشوقهایی را برای بازدید دویاره صفحه خود از جانب مخاطب در نظر گرفته اید.

از جریانها در فضای مجازی استفاده کنید بوسله هشتک های جذابی که  برای پست های خود انتخاب می کنید.

اصطلاحات فنی در اینستاگرام(2):

با اصطلاحی نظیر کپشن و کامنت ها و اکسپلور  و کمپین ها آشنایی دارید.چگونه پست ها می توانند در اکسپلور نقشی در جذب فالوور ایفا کند؟آیا تاکنون کپشن برای پست های خود نوشته اید.در در جواب دهی به کامنت ها به صورت فعال هستید  یا به صورت خاموش؟

2-تدوین محتوای پست ها بر اساس اهدافتان در اینستاگرام صورت گیرد

در حوزه فعالیت صفحه خود به صورت مشخص و  واصح عمل کنید به گونه ای عمل نکنید که فالوور شما از پراکندگی و آشفتگی مطالب شما دچار سردرگمی شود و صفحه شما را زود ترک کند.برای صفحات خود متناسب با اهداف شروع به تولید پست کنید .

از ایده های صفحات دیگر که به اهداف شما نزدیکتر هستند کمک بگیرید و خود شروع به تولید پست های متنوع کنید برای اینکه فالوورهای شما نگاهی ویژه به پست های شما داشته باشند از نظرات کارشناسان و خبرگان حوزه فعالیتی خود نیز کمک بگیرید.

تنها در حوزه فعالیت خود تولید محتوا داشته باشید و به عنوان الگویی برای دیگر صفحات اینستاگرام عمل کنید.

3- اهدافتان در اینستاگرام را بر مبنای مخاطب شناسایی و طراحی کنید

شما به عنوان مدیرصفحه اینستاگرام خود بایستی بدرستی بتوانید جامعه هدف خود را مشخص کنید برای آنها برنامه ریزی کنید و با آنها تعامل داشته باشید و به مانند شبکه ای پویا عمل کنید. به طور مثال می توانید

 • جوابگویی به کامنت ها و تعامل نظر با آنها به نظرات فالوورهای خود احترام بگذارید و جواب بدهید
 •  میزان کلیک خوردن هر پست.
 • ایجاد فضایی مناسب برای طرح نظرات متفاوت

4-  در طراحی اهدافتان نگاهی نیز به رقبا داشته باشید

برای آگاهی از اینکه چگونه صفحات ایسنتاگرام رقیب به فعالیت می پردازند ضروری است علمکرد آنان را زیرنظر داشته باشید.ابتدا لیستی از صفحاتی که در حوزه فعالیت شما فعالیت می کنند را پیدا کنید. سپس به سراغ صفحات آنان رفته و عملکرد آنان در یک بازده زمانی سه ماه مورد بررسی قرار دهید .  و سپس بر اساس آنالیز اطلاعات گرفته شده به طراحی صفحه خود اقدام کنید. هرچند این کاری است وقت گیر ولی به نتایج مطلوبی دست پیدا می کنید که برای ادامه راه شما در اینستاگرام ضروری است.

در حین جستجوی خود، موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • چگونه از پست های خود برای جذب مخاطب استفاده کرده اند؟
 • در چه فواصل زمانی پست های جدید تولید می کنند؟
 • اشتراک گذاری مطالب در صفحات آنان چگونه است؟

اهداف در اینستاگرام

5-به دست آوردن بینش مخاطب(مخاطب هدف )

پست های اینستاگرامی ابزاری قدرتمندبرای شناخت رفتارهای بازار هستند.همانطور که در پست های قبلی توضیحات کافی داده شد . برای رسیدن یه این هدف می توانید از ساختن یا به روز رسانی  پست ها مطابق نظر مخاطب خود اقدام کنید.

6.  اهداف خود در اینستاگرام برای بازدید اول چگونه طراحی می کنید؟

اولین باری که یک کاربر به صورت آنلاین با صفحه شما روبرو شود ، هیچگونه تصوری از صفحه شما در ذهن خود ندارد . شما انتطار هیچ گونه عکس العملی را از وی نباید داشته باشید. ولی هنگامی که شروع به هدف گذاری در اینستاگرام و پست های خود می کنیدبایستی بتوانید پست های خود را آنچنان طراحی کنید که مخاطبین شما پس از ورود به صفحه شما بینشی نسبت به صفحه شما بدست آورد. حتی اگر بتوانید در بازدید اول از آن یک لایک بگیرید این نشان از موفقیت شما در ابتدای راه است .

7.  در طراحی اهدافتان به کاربر اهمیت دهید (گفتگوی آنلاین و مشاوره)

نکته کاربردی در اینجا این است که پشتیبانی و آپدیت به موقع پست ها می تواند به اعتماد کاربران به پست های شما کمک شایان ذکری کنند.  کاربران به‌صورت طبیعی به صورت صفحات و پست هایی می روند که پشتیبانی قویی داشته و در هر موقعیت پاسخگو کاربران خود باشند.  به طور مثال برای فروش کالایی دو پست در دو صفحه متفاوت اقدام می کنند به نظر شما کدام محصول نظر مخاطب را جلب می کند؟‌ مخاطبان ترجیح می‌دهند از کانالی محصول خود را دریافت کنند که پشتیبانی قوی تری و  پست های به روز تری داشته باشد.

8.  تولید محتوایی متناسب با اهداف صفحه در اینستاگرام

شما به عنوان مدیرصفحه می توانید از نیروی متخصص برای ارایه محتوا یا پست های خود در صفحات خود اقدام کنید.ضروری است تا با تیم تولید محتوای خود جلساتی مستمر داشته باشید. در تولید محتوا  نیازسنجی جامعه مخاطب خود را در نظر داشته باشید . مسلما زمان ارایه پست به مخاطب عاملی است غیرقابل انکار در به ثمر رسیدن اهدافمان در اینستاگرام . و در نهایت هنگامی که به تجزیه و تحلیل پست می پردازید به این نکات توجه کنید:

 • تعداد لایک بیشتری نسبت به بقیه پست های شما دارد
 • تعداد کامنت های بیشتری را جذب خود کرده است
 • میزان به اشتراک گذاری این پست نسبت به بقیه پست ها بیشتر است

با بررسی این اهداف می توانید برای رفتار بعدی فالوورهای خود اهداف جدیدی را طراحی و برنامه ریزی کنید.

9- اهدافتان در اینستاگرام را در مواقع بحرانی کنترل کنید.

شما به عنوان مدیر کانال همیشه باید این نکته را مد نظر داشته باشید که  هرگونه پاسخ هیجانی به موضوعات حاشیه ای ممکن است جایگاه شما در بین مخاطبان و فالورهایتان به خطر بیندازد . پس بهتر است هوشمندانه عمل کنید

10-  اهداف خود را در اینستاگرام به صورت منسجم و پویا طراحی کنید

صفحات اینستاگرام عامل مهمی برای همدلی و انسجام بین گروههای داخلی کنترل کننده صفحات اینستاگرام است. تعیین هدف درارتباطات داخلی از اساسی ترین برنامه ها برای حمایت مؤثر از صفحات و پست های شماست. هنگامی که شما ارتباطات داخلی منظمی داشته باشید براحتی می توانید فضای بیرونی  را کنترل کرده و منسجم و سازمان یافته عمل کنید.

از مدل ارایه شده در neolyze برای دستیابی به اهداف خود در اینستاگرام استفاده کنید.  با استفاده از یک پنل مدیرینی می توانید به راحتی پست ها  را طراخی و منتشر کنید.با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.فضای مجازی پیرامون خود را رصد کنید و در نهایت عملکردتان را در زمانهای مشخص مورد تحلیل قرار دهید و برنامه ریزی بهتری برای آینده خود داشته باشید.

پاسخ دهید